Do mjesta Vrgada na otoku Vrgada plovi se, dakako, katamaranom Vrgada. Ne možete promašiti kad krećete s rive u Pakoštanima. I na brodu je gužva, mnogi žele vidjeti taj mali dragulj zadarskog arhipelaga, pa je jasno kao dan (kad nisu oluje) u kojem smjeru treba ići. I dupini često zaplivaju ispred brodske prove. Lijep doček. Na rivi, kao i na drugim na otocima, mještani virkaju iz hlada prema brodu, ne bi li otkrili tko im to dolazi remetiti otočki mir.
Magnetska rezonanca iz hlada
– Ako vas tu na molu dočekaju tačkama, mi kažemo karijolama, imamo i festival karijole, e to je znak počasti, kao da je crveni tepih – pričaju otočani. Pokazuju na društvo starijih koje mjerka svakog pridošlici pa dodaju: – U šali poglede starijih otočana zovemo MR, odnosno magnetska rezonanca, jer odmah znaju tko je došao, zašto je došao, kad ide, čak i krvnu sliku. Mala je Vrgada, i tu je sve izvjesno. Sve se mora znati – govore odmaći. Tu smo u Bermudskom trokutu, na otoku koji je okružen Kornatima, Pašmanom i Murterom. Jedan je lokalni dućan 3M, nazvan po djeci vlasnika (Maja, Mateo, Mario) gdje se u hladu krati vrijeme osvježavajućim sokom (rjeđe) ili pivom (najčešće).
POVEZANI ČLANCI:
– U kući ovdje u Luci, pokraj kafića Fjaka, rođena je gospođa Zrinka Jurišić, majka Mate Miše Kovača. Stariji ga pamte kako je kao dijete dolazio kod babe i dida, a kupao se ovdje na molu – priča Maja Punoš Rebić, gospođa koja je dobri duh otoka, vodi turiste, pjeva u klapi, igra boće, piše blog Priča o Dalmaciji, poznaje svaku kuću, piše priče za djecu i odrasle, predaje u školi, a i nju svi znaju po tome što se trudi da otok blista.
Srećemo čovjeka kojeg zovu Dupin, gospođu Olgu, pa i gospođu Stošiju koja još jedina nosi pletenice na glavi. Slavica je u dućanu, Marin u galeriji, Ruzario gradi genijalne makete brodova. Nekoliko je i Maja u mjestu. Imaju i tim za boćanje u kojem igraju Maje, a zovu se – Zmaje. – I susjed iz Pakoštana, Ante Gotovina, bio je na boćarskom turniru kada smo osvojile prvo mjesto na otoku, a to znači kao da smo prvakinje svijeta. Navijao je za nas – smiju se Zmaje.
– Ljudi su tu toliko bliski jedni s drugima, da su čak i na kuće stavljali zaglavni kamen na koje bi se susjedna kuća mogla nasloniti, da se drže skupa. Drugdje susjedi žele biti što dalje jedni od drugih, a mi što bliže! Takvi smo i prema gostima, samo što ih ne zagrlimo – govore. Turist ovdje ujutro prvo odlazi do dućana 3M, baci pogled kad stigne brod da vidi tko je došao, a onda na kavu u Fjaku, Burcugu ili u Šame. Kupanje je poseban adut, crvena plaža Podbrizi mjesto je kakvog nema na našoj obali, a iznad plaže je i lebdeći bor, "prikvačen" tek s dvije žile za zemlju. Druga je plaža Pržina, u plitkoj uvali gdje je u antičko doba bila solana. Može se kupati i na plažama Dražice, Garma i Kranje okrenutoj prema Kornatima.
GALERIJA Vrgada
Legende, Sv. Andrija i jedan tovar
– U Vrgadi postoje legende o štrigama, kozlacima, ali i mističnim bićima orcima i to davno prije J.R.R. Tolkiena. Na svakom kantunu se pjeva, svako malo skupi se par susjeda, čak je i čudno da sada nitko nije zapjevao, sad će svaki čas. I važno je reći da imamo crkvicu Sv. Andrije iz 9. stoljeća, koja je vršnjak ninskog Sv. Križa i zadarskog Sv. Donata - imaju se čine pohvaliti mještani. A legenda kaže da je samo jedan tovar bio u povijesti otoka, da su uvijek sve što je trebalo žene nosile na glavi na jastučiću špara. Uostalom, ovdje je Dalmacija još uvijek kao - nekad.
>> VIDEO Turistička patrola - Vrgada
Gostoljubivost i susretljivost: 10
Čistoća i urednost mjesta: 9
Plaže: 9
Raznolikost smještaja: 8
Kvaliteta ugostiteljske ponude: 8
Sadržaji za djecu: 9
Događanja: 9
Opskrbljenost: 7
Autohtonost: 10
Opći dojam: 10
Ukupna ocjena: 89
Veli Lošinj 94
Vrsi 91
Mandre 90
Selce 90
Vrgada 89
Pomer 89
Valbandon 87
Ika 86
Metajna 85
Dajla 83
Omišalj 82
Trget 81
Lukovo 79
Bakarac 76
Kožino
Tribanj
Prvić Luka
Pirovac
Tribunj
Jadrtovac
Rogoznica
Podgora
Okrug
Stobreč
Zaostrog
Zaton
Komarna
Viganj
Drače
A što su to boće i karijole? Zvuče mi kao talijanske rijeći, a ne hrvatske. Zar su Dalmatinci Talijani? Ili možda talijanaši?