Mnogi se pitaju što je tjeskoba i kako je se osloboditi. Tjeskoba se može pojaviti u bilo kojem trenutku života. Obično ju uzrokuju pretjerane brige s kojima se osoba ne zna nositi. Uz sve to se nakuplja i veća količina stresa koja osobu pritišće i guši, a s vremenom i potpuno slomi.
Ako u djetinjstvu osoba nije naučila kako se nositi s poteškoćama zato što su je roditelji pretjerano štitili i držali pod staklenim zvonom, vrlo vjerojatno će posustati pred prvim većim problemom na kojega naiđe.
Uzroci tjeskobe se pripisuju i genetskim predispozicijama za sklonost anksioznom reagiranju. Istraživanja su pokazala da se tjeskoba češće javlja kod nekih obitelji što znači da samo odrastanje u takvoj obitelji dodatno pogoršava stanje osobe i na kraju vjerojatno rezultira dijagnozom anksioznog poremećaja.
Osobe koje imaju problema s tjeskobom se najčešće same jave psihologu očajnički tražeći pomoć kako bi se izbavile iz tog nemirnog stanja. Međutim, problem nastaje kad osobe smatraju da će takvo stanje kad tad proći i da ne trebaju ništa poduzeti.
Ponekad je to stvarno tako, ali čim se stanje počinje javljati više puta zaredom, znači da je opasnost od razvoja različitih psihičkih i fizičkih bolesti sve veća.
Koji su psihički i fizički simptomi tjeskobe te sve što biste trebali znati pročitajte na portalu Kreni zdravo.