Kad postoji Dan žena, onda je ravnopravno, živimo li u okruženju koje zagovara jednakost, da postoji i Dan muškaraca.
On je upravo danas i obilježava se u čak 50 država svijeta. Cilj obilježavanja Međunarodnoga dana muškaraca zapravo je fokusiranje na zdravlje muškaraca i dječaka, poboljšavanje rodnih odnosa, promicanje rodne ravnopravnosti te isticanje pozitivnih muških uzora. Koliko su se i jesu li se muškarci promijenili od vremena kada su žene zagazile u revoluciju svojih prava i emancipacije? Ili su od emancipacije žena profitirali – samo muškarci. Zašto?
Postoji mogućnost, ali ne i izbor
Pa jednostavno, i dalje rade bolje plaćene poslove, u roditeljstvu ih dopadne ugodniji dio posla (zabava s djecom), a daljinski upravljač i mjesto na kauču nekim su im nepisanim pravilom – zajamčeni. K tome žena, koja – recimo – zarađuje više od njih, skuha ručak i odveze sina na nogomet, a kćer na zbor.
Žene su si borbom za ravnopravnost natovarile još više posla na vrat, a i dalje zarađuju manje te sporije napreduju
Željka Kamenov
Teze su ovo kojima se često opisuje suvremeni život, kada se (još uvijek s podsmijehom) govori o ženama koje zarađuju više od muškaraca, kada se uz pivo komentira postupak kolege s posla koji je otišao na rodiljski dopust ili ismijava onaj koji nema vremena za to isto pivo jer mora po dijete u vrtić zato što mu žena radi drugu smjenu.
Je li riječ o društvenim predrasudama i pojednostavnjivanju stvari? Apsolutno jest, jer emancipacija žena bila je ponajprije borba za ravnopravnost, borba za pravo glasa, jednaka primanja, jednake šanse za obrazovanje i posao. Ili je možda dovoljno pomisliti na život u dijelovima svijeta u kojima žene ne smiju same na ulicu, a kamoli za volan automobila, ili u školu i na posao?
Je li život u modernom društvu natjerao muškarce da se mijenjaju? Žene danas ne žive onako kako su živjele njihove mame i bake pa se postavlja pitanje – mogu li si muškarci dopustiti komociju koju su imali njihovi očevi i djedovi u situaciji kada žena ne može računati na osamsatno radno vrijeme, kada se s rodiljskog vraća nakon nekoliko mjeseci i kad se očekuje da nastave njezin dio posla mijenjanja pelena, kuhanja i voženja u vrtić?! Upravo stoga ponuđene muške kategorije shvatite kao pokušaj sistematizacije svega što žene vole i cijene kod muškaraca, ali i kao upute o tome kako bi oni mogli biti još bolji.
Profesorica socijalne psihologije na Filozofskom fakultete u Zagrebu Željka Kamenov drži da emancipacija nije mnogo promijenila muškarce i njihov pogled na (su)život sa ženama.
– I dalje živimo u društvu koje je neravnopravno podijelilo muškarce i žene, a emancipacija nam je donijela samo više obaveza, no ne i benefita od njih.
Žene i dalje nose dvije trećine poslova u kući, rade više na poslu i sporije napreduju u karijeri, zarađuju manje, brinu se o djeci, a tate su zabavljači koji šeću uredno, okupano i nahranjeno djetešce, objašnjava prof. Kamenov.
Mama je uvijek idealna
– I poslovi se još uvijek dijele na muške i ženske iako je obrazovanje dostupno svima, no čudno će se, recimo, gledati muškarca koji želi biti “tetak” u vrtiću. Pa navedite koliko je žena kapetanica na zrakoplovima kod nas... – dodaje Ž. Kamenov.
U istraživanjima koja su provedena o tome kako žene procjenjuju svoje partnere, u odgovorima su ih uspoređivale s muževima svojih prijateljica, a muškarci u odgovorima na isto pitanje svoje partnerice – s majkama. Emancipacija je, objašnjava, više utjecala na žene koje su morale u okruženju razviti androginiju stranu i zadržati ženskost u sebi.
Kako god bilo, gospodo, sretan vam Dan muškaraca!
>>Finska novinarka: Hrvati su iznimno pažljivi muškarci
>>Žene, ovo su stvari o muškarcima koje trebate znati
Hmm, aj sad- jos postoji podjela muski i zenski poslovi- pa normalno bi bilo da fizicki teze poslove obavi muskarac.zene manje zaradjuju i teze napreduju- one koje su spremne na 14 satni rad, odricanja napreduju. Samostalnost ( obrtnistvo) je alternativa svim damama nezadovoljnim statusom na radnom mjestu( isto kao i muskarcima).svjet i dalje ceka na nove izume , svako si moze zauzet svoje mjesto u povjesti. Meni ta emancipacija izgleda kao nepostena borba zena( manjim djelom) protiv muskaraca.hocete 100% ravnopravnost- sjedite u kamione, krenite u rudnike, automehanicarske radnje, gradjevina, brodogradilista... Ovako ispada zena hoce sefovat , a musko treba sve napravit. Dok ne evoluirate do te mjere da svojim rukama gradite kuce i da ako treba uzmete puske u ruke i branite ih, moci cete sefovat samo papucarima.-----------prave zene su uvjek imale ravnopravnost , respekt i divljenje muskog roda, a ove emancipirane su prije malo drugacije nazivali.