Gledanje u zaslone mobitela, tableta, računala i sl., mnogoj je djeci danas glavni izvor zabave. No, stručnjaci upozoravaju: treba imati mjeru!
Djeca mlađa od 10 godina, a koja se zabavljaju na ovaj način dulje od četiri sata na dan, vjerojatnije neće imati dovoljno potrebnog sna, a što je vrlo važno za zdrav razvoj djeteta, pokazalo je istraživanje.
Prijenosni elektronički uređaji predstavljaju veću opasnost nego TV jer nerijetko djeca svoje pametne telefone skriju u odjeću ili potajice odnose u krevet prije spavanja.
Istraživanje je provedeno na Sveučilištu San Diego, predvođeno psihologom Jeanom Twenge.
Američka akademija pedijatara, Kandsko društvo pedijatara i Australsko ministarstvo zdravlja savjetuju da djeca ne bi trebala gledati u zaslone dulje od dva sata na dan.
Ali popularnost pametnih telefona i sličnih uređaja uzrok je tome da se rijetko koje dijete zadrži samo na na ta dva sata, vrijeme provedeno gledajući u zaslone je znatno dulje, upozorili su znanstvenici u članku objavljenom u časopisu Sleep Medicine.
Istraživanje je obuhvatilo 43,755 zdrave djece u dobi do 17 godina.
Preporuka stručnjaka jest da dijete starosti 5 godina treba imati 11 sati noćnog sna, dijete starosti 10 godina 9 sati i 45 minuta, a dijete starosti 15 godina devet sati sna.
Osim što ne spavaju dovoljno, djeca koja gledaju u zaslone elektroničnih uređaja više sati na dan, imaju i veći rizik od pretilosti, anksioznosti, depresije.
VIDEO Na Trešnjevački plac otišli smo po ljubavne savjete
Kaj se događa?postaju savršeni glasači za elitu koja nam je na vlasti 27g Znam nekoliko klinaca koji do škole nisu držali olovku u vrtiću ih nisu forsirali na to a doma starci uvale tablet i super riješili su se dosadnogg djeteta koje bi nešto možda i htijelo raditi