Mađarski istraživači pratili su obrasce spavanja kućnih pasa nakon "pozitivnih" iskustava, poput maženja s vlasnikom i igranja, te "negativnih" iskustava, poput odvajanja od vlasnika i prijetećeg pristupa nepoznate osobe, prenosi Huffpost. Očekivano, osobnosti pasa utjecale su na njihove reakcije, pa su zaigraniji psi manje vjerojatno bili pod stresom zbog prilaska stranca nego njihovi povučeniji kolege. No općenito, psi koji su bili izloženi stresnim situacijama lošije su spavali, više vremena provodili u REM fazi sna (aktivna faza sna obilježena ubrzanim radom srca) i brže se budili.
Ovi rezultati objavljeni su u znanstvenom časopisu The Royal Society. Zanimljivo je da su tjeskobni psi zapravo brže zaspali od svojih opuštenijih kolega, iako nisu spavali tako kvalitetno. Istraživači su to pripisali fenomenu koji se naziva stresom izazvana tišina, ‘zaštitni’ san kao odgovor na stres.
"To je fenomen koji može biti izazvan različitim stresorima i koji se također može promatrati kao dio imunološkog odgovora kod ljudi tijekom bolesti", napisali su. Zato, ne zaboravite večeras poželjeti laku noć svom četveronožnom prijatelju, možda im to pomogne da bolje spavaju.
Na planini Ozren spasio je dvije male medvjedice od sigurne smrti nakon što su u divljini ostale bez majke