Na ovo pomalo retoričko pitanje iz naslova ovog tjedna odgovara Dubrovnik FestiWine, zanimljiva i sadržajna manifestacija.
Dubrovnik naime svoju turističku ponudu želi obogatiti i lokalnim vinima, vratiti ih na scenu u sjaju u kojem to i zaslužuju. Valja se prisjetiti dubrovačke malvasije, plavca malog, crljenka, pošipa, maraštine (rukatca), grka pa da se stvori primjerena slika o kakvoj je dragocjenosti riječ.
Razvojna agencija Dubrovačko-neretvanske županije DUNEA projekt je dugo i temeljito pripremala, nakon što je Strategija vinarstva i vinogradarstva županije upozorila na nedovoljnu promidžbu županijskih vina i vinara. DUNEA je ušla u projekt prekogranične suradnje interaktivnog razvitka vinarstva i turizma pod nazivom ''Mreža vinskog turizma – WiNe'' (Wine Network Tourism) čije je središnje događanje upravo regionalni festival vina Dubrovnik FestiWine.
Ovaj cjelokupni projekt je vrijedan oko 3 milijuna kuna, a objedinjuje tematske vinske staze, vinski muzej, program vinske obuke i Dubrovnik FestiWine. Središnji je događaj Festivala vinska izložba što je počela danas u starom gradu, u restoranu Klarisa i završit će u subotu navečer svečanošću na kojoj će biti proglašeni i pobjednici s ocjenjivanja vina.
U utorak i srijedu je međunarodni žiri od 14 članova (među kojima je bio i vaš izvjestitelj), a predsjednik je bio pozati slovenski enolog Bojan Kobal, u hotelu Lapad ocijenio čak 80 vina od 60-ak vinara. Bijelih je bilo 26, ružičastih 4 a čak 50 crnih/crvenih. Uz samo 12 internacionalnih sorti prevladavale su lokalne, domorodne što je za svaku pohvalu.
Foto: Pixsell
Kako je želja organizatora DUNEA-e u suradnji s agencijom Dubrovnik PartneR, a na čelu svega je Vido Bogdanović, koji je posebnu brigu vodio i o ocjenjivanju, da Dubrovnik postane Grad prijatelj vina i za nekoliko godina postane prepoznatljiva vinska destinacija, čitav ovaj tjedan proglašena je Dubrovačka vinska setemana, a u 15-ak restorana po pogodnijim cijenama nude se ta lokalna vina spojena sa specijalitetima u tanjuru.
U sklopu toga upriličene su za uzvanike i dojmljive festivalske večere, pa su tako u elitnom restoranu 360 stupnjeva s nevjerojatno uslužnim i srdačnim osobljem ponuđene posebno pripremljene stonske kamenice, popara, pašticada itd. s Cebalovim grkom, malvasijom dubrovačkom vinarije Monika, pošip PZ Nerice i Kiridžijin dingač. Poseban menu osmislili su chef Alesssandro Martellini i chef Mario Curić. U restoranu Pucić Palacea Ivo Ivaniš s Jan van Lissumom pobrinuo se za gostovanje nizozemskih specijaliteta i chefova restorana s Michelinovom zvijezdom Christophera Naylora i Edvina van de Goora; posebna zanimljivost bila je da je uz kamenice točeno crveno vino.
Održan je i bogat stručni skup o vinu u turizmu, s mnogo odobravanja prikazan je HRT- ov film Dossier Zinfandel (o otkriću crljenka), posjećeno je nekoliko vinarija u Konavlima, a u petak i subotu uz kušanje županijskih vina 60-ak vinara iz šest od sedam vinogorja te Županije te od 15 vinara iz Crne Gore na izložbi u Klarisi, u petak popodne se održavaju predavanja i vinske radionice. Tako se može kušati pet sjajnih vrhunskih vina ugledne vinarije Crvik, A. Noršić govori o Komarni kao novoj jadranskoj zvijezdi, Sanja Muzaferija (Udruga WOW) reći će što žene žele, profesori Kovačić i Maletić tumače kako su domaće sorte perspektivna tržišna niša, a stare sorte podobne za nova europska vina.
Organizatorima valja čestitati na golemom uloženom trudu i brizi o svakom detalju.
>>Vratili vinograde med 'plemstvo' zlatnog i srebrenog sjaja
>>Vina obitelji Benvenuti opravdano uživaju poseban ugled među vinoljupcima