Ujutro često izbjegnemo doručak ili ga pojedemo tek nekoliko sati nakon buđenja iako već i vrapci na grani pjevaju da je riječ o najvažnijem obroku u danu.
Ako još uvijek izbjegavate doručak, možda vas razuvjeri posljednje istraživanje.
Osobe koje doručkuju tijekom dana potroše više kalorija i nemaju oscilacija u razini šećera u krvi, za razliku od onih koji ujutro ne jedu, pokazala je studija provedena na Sveučilištu u Bathu.
Ispitanici u dobi od 21 do 60 godina izabrani su nasumično i podijeljeni u dvije grupe, jedna koja doručkuje i druga koja posti, a istraživanje je trajalo 6 tjedana.
Prva skupina do 11 sati svakodnevno bi pojela 750 kalorija, od toga 350 kcal do dva sata nakon buđenja. Druga skupina do podneva nije ništa jela.
Pokazalo se da su ispitanici koji su doručkovali potrošili više energije, oko 442 kalorije od onih koji nisu doručkovali.
Tijekom dana zabilježeno je i kako nisu imali oscilacija u razini šećera u krvi, za razliku od onih koji su postili.
- Osobe koje doručkuju troše više kalorija, to je glavni rezultat ove studije, kazao je voditelj istraživanja dr. James Betts, prenosi Daily Mail dodatno pojašnjavajući:
- Mnogi misle da je to zbog toga što manje grickaju tijekom dana jer su obilno doručkovali ili zato što im se ubrzao metabolizam, no zapravo se radi o tome da se oni više kreću, a više se kreću jer imaju više energije.
Treba zabilježiti i da si ispitanici mogli doručkovati što god su htjeli.
>>Ovo biste trebali jesti (i piti) za zdrav početak dana
>>5 najčešćih pogrešaka koje radimo za doručak