Možda su knjiga i film ‘'Julie i Julia'’ u svijetu popularizirali gastroblogove, no u našim je krajevima ljubav prema iću i piću odavno našla svoje mjesto u virtualnom svijetu. Iako autori ovih kulinarskih umijeća kao jedan od glavnih razloga pokretanja bloga navode vlastiti užitak, da su u tome i te kako vrsni, potvrđuje porast njihove čitanosti iz dana u dan.
– Reakcije čitatelja su odlične i danas se mogu pohvaliti sa 10.000 posjeta dnevno. Ono što mene najviše veseli jest to što je omjer novih čitatelja i onih koji se vraćaju gotovo podjednak – kaže Sandra Gašparić koja za sebe kaže da je prije svega majka troje djece, a tek onda kuharica pa je i njezin blog ReciPeci u biti obiteljski blog s raznim temama, od porođaja, dojenja do kreatvnih ideja kako provesti dan s djecom u igri i slično.
Koliko su ovi blogovi odlično prihvaćeni, pokazuju i pozitivni i lijepi komentari kojima se svi mogu pohvaliti.
– Svašta su mi ljudi pisali, od toga da su se zahvaljujući nekim od recepata s bloga vjenčali, slali su mi slike svojih uspjelih kolača, a nedavno i jednu videosnimku u kojoj trogodišnji mališan, možda budući Jamie Oliver, radi tortilje po mom receptu – s veseljem ističe Ana-Marija Bujić čiji je blog "Da mi je nešto slatko" dobio i nagradu časopisa Vidi za najbolji domaći blog.
Najkompleksniji je spoj definitivno projekt Taste of Croatia koji čini troje blogera - Eno-gastro-mama, Manjada i Gurwoman te kolumnistica Gastrolada, koji je, osim našoj publici, namijenjen i strancima jer je pisan i na engleskom.
– Taste of Croatia opsežniji je, ambiciozniji i ozbiljniji projekt koji te priče želi približiti velikom broju ljudi, pogotovo strancima, ali i svima ostalima koji traže kvalitetu, vrijednost za novac i autohtono, vrhunsko hrvatsko gastronomsko iskustvo – kaže ovaj ambiciozni tim.
A kako Tanja Klaić objašnjava, oduševljenje nekim receptom obično je glavni kriterij kako da dospije na blog. No, uza sva ta jela koja obaraju s nogu, svima je najteže bilo odabrati tek jedan recept za naše čitatelje.
Ravioli punjeni muškatnom tikvom - predlažu Eno-gastro-mama i Taste of Croatia
Sastojci za 4 osobe:
Za tijesto:
300 g brašna
4 jaja
2 žličice maslinova ulja
Za nadjev:
600 g muškatne tikve (butternut tikva)
50 g sira grana padano
Sol
Svježe mljeveni papar
Vezica svježeg timijana
Maslinovo ulje
Trećina naribanog muškatnog oraščića
1 jaje za premaz
Za umak beurre blanc:
60 g maslaca
7 grančica timijana
Sol
Ostalo:
Svježi matovilac
10 g listića sira grana padano
Priprema:
Prosijte brašno i stavite ga na hrpu. U sredini napravite rupu te u nju dodajte jaja i dvije žličice maslinova ulja. Jaja zatim izmutite vilicom. Polako im dodajte brašno s ruba. Kružnim pokretima vilicom mutite brašno i jaja sve dok smjesa ne postane homogena. Pazite da se rubovi ne razbiju da se jaja ne bi razlila po radnoj površini. Ostatak brašna koji je ostao na rubu ravnomjerno rasporedite preko homogene smjese počevši od rubova prema sredini. Stisnite rukama s donje strane i oblikujte lopticu.
Mijesite smjesu nekoliko minuta i povremeno pobrašnite površinu na kojoj radite da se ne bi lijepila.
Kada dobijete čvrstu homogenu smjesu, oblikujte lopticu, zamotajte je u prozirnu foliju i ostavite da odstoji oko pola sata u frižideru.
Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. Izrežite tikvu na pola i očistite je od koštica. Izrežite je zatim na deblje fete (kriške) od oko 5,6 cm debljine.
Na lim za pečenje stavite papir za pečenje. Papir za pečenje nauljite lagano maslinovim uljem i pospite grančicama timijana. Posložite kriške na grančice timijana tako da kora tikve bude prema gore. Pecite 25-30 minuta. Ako niste sigurni je li tikva gotova, možete je probati probosti vilicom. Ako vilica prolazi kroz nju bez otpora, onda je pečena.
Kad je tikva pečena, izvadite je iz pećnice i ostavite da se malo ohladi. Uz pomoć noža ogulite joj koru. Propasirajte tikvu kroz pasirku za krumpir . Nemojte je miksati jer ćete na kraju dobiti juhu umjesto fine smjese.
U propasiranu tikvu naribajte trećinu muškatnog oraščića, malo svježe mljevenog papra. Dodajte dvije žlice maslinova ulja. Dodajte nešto manje pola čajne žličice soli. Sve dobro izmiješajte. Dodajte svježe naribani sir grana padano (oko 50 grama). Još jednom dobro promiješajte da dobijete kompaktnu smjesu.
Stavite lonac s vodom na vatru i ostavite neka voda zakuha.
Za to vrijeme pobrašnite površinu ili dasku na kojoj ćete razvaljati tijesto.
Razvaljajte tijesto na tanko povremeno dodajući brašno na površinu da se ne zalijepi. Tijesto razvaljajte što tanje, na debljinu, ako je moguće, manje od 1 mm (bit će vam lakše ako imate stroj za razvlačenje tijesta). Razvaljano tijesto premažite umućenim jajem. Po jednu kuglicu veličine čajne žličice smjese od tikve i grana padana ravnomjerno raspredite na tijesto (vidi sliku). Kada ste rasporedili kuglice na tijesto, preklopite ih drugim dijelom tijesta. Istisnite lagano zrak sa svih strana oko kuglice. Zatim uz pomoć kalupa ili rezača za tijesto oblikujte raviole. Rasporedite ih na pobrašnjeni tanjur jednog do drugog da se ne zalijepe.
U međuvremenu pripremite beurre blanc.
Maslac narežite na komadiće veličine 1 cm. Dodajte nekoliko komadića u malu zdjelu na jako laganu vatru. Kad se napola otopio, dodajte žlicu hladne vode. Dobro promiješajte i dodajte cijele grančice timijana. Neprestano miješajte tako da dodajete po komadić maslaca kad je prethodni komadić već gotovo rastopljen. Maslac ne smije zakuhati i mora ostati bijele boje. Dakle, dobro pripazite da je vatra vrlo lagana. Pred kraj dodajte u maslac malo soli po želji i sve dobro promiješajte.
Kad je voda zakuhala, dobro je posolite i zatim dodajte dio po dio raviola da se skuhaju. Nikad ih ne stavljajte previše da se ne bi zalijepili i da se ne bi snizila temperatura vode. Kad se dignu na površinu i budu oko minutu na površini, gotovi su. Kad ih izvadite, polijte ih s malo beurre blanca i stavite kuhati novu turu. I tako sve dok ne skuhate sve.
Pomiješajte u raviole ostatak beurre blanca (iz kojeg ste izvadili grančice timjana) i servirajte na tanjure.
Na raviole poslažite ravnomjerno nekoliko listića svježeg matovilca i listića sira grana padano. Poslužite odmah.
Brownies za koje trebate zaprljati samo jednu posudu - predlaže Da mi je nešto slatko
Za 12 komada:
200 g čokolade
175 g maslaca
250 g šećera u prahu
1 burbon vanilin šećer
130 g glatkog brašna
3 jaja
1) Obložite kalup veličine 33×23 cm papirom za pečenje.
2) Ugrijte pećnicu na 170°C.
3) Rastopite čokoladu na pari i dodajte joj maslac. Maknite s vatre i pustite da se mješavina ohladi nekoliko minuta.
4) U tu smjesu ručno umiješajte šećer i vanilin šećer pa zatim naizmjence po jedno jaje i malo brašna, miješajući nakon svakog dodavanja. Dobit ćete gustu i glatku smjesu. Miješajte tek toliko da dobijete jednoličnu smjesu
5) Pecite 30-35 min (nije potrebno više od toga – browniesi trebaju ostati vlažni).
6) Pustite da se ohladi (ako ste karakter!) i po želji ukrasite šećerom u prahu.
Pašticada na ReciPeci način
Potrebno:
komad svinjskog buta
3-4 režnja češnjaka
vegeta, sol, papar
2 dl pirea od rajčice
3 dl crnog vina
4 dl vode
3 žlice pekmeza od šljiva
2 luka
Priprema:
Meso večer prije (ili bar nekoliko sati prije) dobro nasoliti pa nožem načiniti ureze u koje treba nagurati štapiće češnjaka i dimljene slanine.
Meso prepržiti sa svih strana na vrućem ulju dok se ne stvori smeđa korica. Izvaditi meso pa na istom ulju pržiti sjeckan luk. Nakon nekoliko minuta doliti vino, rajčicu, vodu i pekmez od šljiva, začiniti po ukusu (vegeta, sol, papar) pustiti da prokuha pa u umak vratiti meso. Ako je umak prekiseo, dodati žličicu šećera koji će neutralizirati kiselost. Kuhati poklopljeno uz povremeno okretanje 1 sat.
Nakon kuhanja, meso izvaditi pa narezati na tanke šnite. Umak izmiksati štapnim mikserom pa vratiti narezano meso u umak. Pirjati još 30 min. Ako je umak prerijedak, dodati 4-5 žličica gustina razmućenog s malo vode pa kratko prokuhati kako bi se umak zgusnuo.
Poslužiti pašticadu uz kuhane njoke i salatu po želji.
Slatke čokoladne napasti – predlaže Cookam i guštam
Za školjkice je potrebno:
3 bjelanjka + mali prstohvat soli
25 g šećera
200 g šećera u prahu
110 g badema
+ kakao, vanilija, limunov sok
Postupak:
Prvo pripremite bademe (blanširajte, ogulite, sameljite).
Zagrijte vodu, kada proključa maknite s vatre, ubacite bademe i poklopite.
Nakon minutu-dvije bademe ocijedite ih i uklonite im kožicu (vidjet ćete, lako se skida). Dobro ih posušite (možete ih ostaviti preko noći), a zatim sameljite u blenderu sa šećerom u prahu.
Bjelanjke mrvicu posolite pa od njih izmiksajte čvrst snijeg, dodajte šećer i još kratko miksajte.
Mikser vam više neće trebati, dalje miješate ručno.
Sada im dodajte malo po malo one smjese od mljevenih badema i štaub-šećera, svaki put dobro promiješajte (ručno, ne više mikserom), energično, da se sastojci dobro sjedine.
Kada ste umiješali sve bademe, smjesu razdijelite na dva dijela. U jedan dodajte žlicu kakaa i malo tekuće arome vanilije, a u drugi dio smjese dodajte malo limunova soka.
Limove za pečenje obložite papirom za pečenje, smjesu za školjkice nanosite na lim slastičarskom špricom ili žličicom (ja sam žličicom).
Ostavite 20-ak minuta da se malo posuše, a tada stavite u zagrijanu pećnicu i pecite 10-ak minuta na 150°C. (možda minutu-dvije duže, ovisi o pećnici).
Pečene školjkice vadite iz lima (možda će se pokoja malo zalijepiti, pomozite si oštrim nožićem i pažljivo ih odvojite od papira).
Za kremu je potrebno:
200 g bijele čokolade
200 ml slatkog vrhnja
1 žlica meda
malo cimeta
Postupak:
Slatko vrhnje zagrijte do ključanja, dodajte čokoladu narezanu na kockice, med i cimet. Kuhajte na laganoj vatri 3-4 minute, stalno miješajući.
Maknite s vatre, dobro ohladite na sobnoj temperaturi, a zatim i nekoliko sati u hladnjaku.
Dobro ohlađenu kremu izradite mikserom. Miksajte nekoliko minuta, dok krema ne postane pjenasta i čvrsta.
Hladne školjkice mažite kremom i spajajte po dvije (“sendviče”).