Druga knjiga koju vam Večernji list donosi ua sklopu jedinstvenog projekta koji je ujedinio visoku gastronomiju, mladost i kreativnost novih zvijezda hrvatske kulinarske scene te vrhunsku fotografiju i grafički dizajn, predstavlja jednu od najmlađih chefica - Anu Grgić.
U Večernjakovu serijalu ljetnih kuharica, koje će početi izlaziti od ponedjeljka, 23. srpnja, u pet knjiga donosimo čak dvije stotine jela, više od tisuću fotografija na gotovo pet stotina stranica! Sve što ćete imati prilike vidjeti prikupili su naši reporteri, novinari i urednici putujući, snimajući i pažljiovo bilježeći kako rade i što u svojim kuhinjama čaraju nove zvijezde hrvatske gastronomske scene.
Matertijali za pet knjiga objedinjenih u sertijal ‘Večernjakove ljetne kuharice’ prikupljeni su zagrebačkom Green Gold centru u kuhinji Zorana Gajića u vinskom baru Dobra vina, u Novigradu kod samozatajne Marine Gaši koja kuha inspirirana pogledom na jedrilice i more. Posjetili smo i Marina Rendića koji je svom kultnom restoranu Pepenero dodao lihgt ljetu inačicu Pepebianco smjestivši se u - prvom redu do mora.
Tajne stare dame Esplanade
Tomislav Gretić ‘novinarske smrtnike’ pripustio je u svoje carstvo, kuhinju fine dining restorana Wine Vault u rovinjskom hotelu Monte Mulini i otkrio kako mrgud Medek kuha kada je - u elementu. Osim što u knjižicama, koja donose recepte, sastojke, savjete o procjenjenjenom vremenu pripreme te mali fotostrip pripreme kao pomoć za neiskusnije kuharice i dodatni savjet plus o hrani pripremi i tradiciji, pripremili smo vam vinsku preporuku. Somelieri i vinski znalci sljubili su vina uz svih četrdeset recepata. A da bi jelo doista postalo vrhunski gastronomski doživljaj valja ga i servirati na primjeren način. Što se i kako servira i u čemu priprema, koja se čaša koristi za koje vino, kakvi su trendovi u svijetu pribora, tanjura i čaša zna Larisa Radin iz tvrtke Radin Gourmet koja je svoje znanje spremno podijelila s čitateljima Večernjeg lista. Druga kuharica serijala u kojoj za vas kuha Ana Grgić nastala je iza štukatura Smaragdne dvorane hotela Regent Esplanade, štoviše, duboko u utrobi hotela, u suterenu - u mesnici. Puna tri dana između dva frižidera i ‘debelog’ minusa pred objektivom kolege Danijela Berkovića u improviziranom studiju smjenjivali su se ušminkani modeli Ane Grgić i njezinih suradnika. Prava mala vojska majstora od zanata potrudila se da snimanje i pisanje recepata prođe što brže. Ana se u kuhinji Reget Esplanade našla kao praktikantica, potom kao volonterka, pomoćna kuharica, a danas je njena suverena vladarica kao jedna od rijetkih chefica u lancu Regent hotela.
Dostojna nasljednica Jeffreya Velle
- Valjalo je proći sve faze kako bi se upoznao sustav, osjetilo kako hotel živi i diše. Zahvaljujući mom mentoru Jeffreyu Velli naučila sam zaista puno. Bilo je zadovoljstvo učiti od njega - kaže samozatajna Ana, kuharica duge plave kose i krupnih zelenih očiju, koja bi podjednako uspješno mogla vladati modnom pistom kao i kuhinjom. No, prije no što se našla pod palicom mentora, Ana je prošla školovanje u kuhinji hotela Regent Berlin, u restoranu koji se diči restoranom s Michelinovom zvjezdicom kod chefa Christiana Lohsea te u Bruxsellesu. Ipak najradije je, priznaje, radila sa Jeffreyem u Zagrebu.
- On je bio obožavani chef svih nas u kuhinji i nakon što su mi ponudili da ga naslijedim bila sam polaskana, ali i malo zatečena - odaje Ana.
Užici ćaskanja o vinima uz Ivana Šnelera
- Kušao sam tisuće vina i još uvijek ne mogu sa sigurnošću reći kako sljubljivati vina. Sve je vrlo klizno, a priprem jela izlazi iz okvira, kombinira se s egzotičnim namirnicama. Zbog toga kušanje i preporuku vina doživljavam kao stalno učenje! Čep je taj koji priča priču, on zna sve o vinu i njega valja dobro prepričati - objašnjava Ivan Šneler somelier hotela Regent Esplanade. Ondje je, odaje nam od 1975. godine, a došao je kao praktikant. Jedan je od prvih hrvatski certificiranih someliera.