Tajna dobre glazure je u jednostavnosti i preciznosti izrade. Tu nema improvizacije – kaže poznati srbijanski masterchef Nenad Danilović, koji je na poziv vlasnika slastičarnice "Od dide i babe" Marija Brajkovića u Slavonskom Brodu održao tečaj vanjske dekoracije torti i kolača.
Danilović je profesionalni trener pekara i slastičara, koji je zanat izučio u najpoznatijoj svjetskoj kulinarskoj akademiji Le Cordon Bleu u Parizu. Već osam godina po jugoistočnoj Europi održava kratke tečajeve na kojima polaznike uvodi u tajne suvremenog francuskog slastičarstva koje, prema njegovim riječima, s balkanskim nema nikakvih dodirnih točaka.
Pogledajte video - Poznati slastičar Danilović održao tečaj dekoracije torti i kolača
- Na Balkanu se slastičarstvo i kulinarstvo uglavnom uči s koljena na koljeno. Sve se radi od oka. Nasuprot tome, u francuskoj kuhinji ništa se ne prepušta slučaju. Kod njih je to ozbiljan posao zasnovan na preciznim mjerama, korištenju vage, metra, milimetara, termometra, grijanja, hlađenja... - govori Danilović.
Napoleon ili sacher torta trebale bi, kaže, biti iste u cijelom svijetu. Tajna je u detaljima. Danilović za svoje recepte koristi lavandu i chia sjemenke, đumbir i naranču, mentu i malinu, višnju i konjak... Komad njegove torte ima od 95 do 130 kalorija, višestruko manje od klasičnih.
- Desert ne čini samo gomila oraha ili lješnjaka. Ove torte su lagane, ali pune kreme i nekih neobičnih okusa. To je ono što našem slastičarstvu nedostaje – ističe slastičar dekorater iz Kraljeva.
Vodeći slastičarske pogone po cijelom svijetu, Danilović je usavršio tehnike izrada glazura (ganache chreme glazura, obojena glazura, ogledao, pliš i karamel) na tortama. Takav način dekoriranja slastica karakterističan je za Rusiju i njima susjedne zemlje te se polako počinje pojavljivati u Hrvatskoj.
Tvrtka "Od dide i babe" bavi se proizvodnjom, prodajom i distribucijom kolača, torta i slastica spravljenih po tradicijskim recepturama karakterističnim za slavonsko podneblje. Na tržištu su prisutni dvije godine i za to vrijeme stekli su brojne pozitivne kritike i reference.
Kako se zovu one velike kifle s orasima u obliku slova U