Na tržištu postoje mnogi odjevni komadi namijenjeni fizički aktivnim osobama.
Takve majice obično se prodaju kao majice s posebnim upijajućim sposobnostima, što vježbačima koji se mnogo znoje tijekom treninga itekako mnogo znači. No, takva odjeća izrađena je od posebnih materijala, a nerijetko mnogi vježbaju u odjeći koja sadrži poliester. I dok tijekom vježbanja takva odjeća pruža osjećaj suhoće, kada je skinete sa sebe i bacite u košaru za pranje rublja, nastaje prava bakterijska bomba. Stoga bi je trebalo oprati bez odgode, tvrde znanstvenici.
Za neugodan miris znojne odjeće "zaslužne" su aerobne bakterije mikrokoki koje se bolje i brže razvijaju na poliesterskim tkaninama nego na pamučnima, zaključci su istraživanja objavljenog u časopisu Journal Applied and Environmental Microbiology.
Iako znoj sam po sebi ne smrdi, bakterije su te koje su zaslužne za neugodni miris koji se stvara.
Foto: Thinkstock
Istraživači su, za potrebe studije, uzeli majice od nekoliko osoba koje su odradile sat vremena intenzivnog treninga i svaku od njih stavili u posebnu plastičnu vrećicu koju su zatvorili. Neki vježbači imali su pamučne, neki poliesterske ili majice od kombiniranih materijala pamuka i poliestera. Vrećice s majicama ostavili su 28 sati u prostoriji na sobnoj temperaturi u mraku. Nakon tog vremena, sedam osoba posebno osjetljivih na mirise pomirisalo je svaku od majica i zaključili su da su majice s poliesterom "zaradile" gori smrad od pamučnih. Osim što je neugodan miris bio intenzivniji, na njima se više osjetio amonijak i bile su, prema riječima ispitivača, "kiselije i ustajalije".
Zbog toga se preporučuje odjeću nakon treninga odmah oprati kako ne biste riskirali da ostala odjeća u vašoj košari za prljavu odjeću poprimi te neugodne mirise te da se spriječi daljnje širenje bakterija.
>>S ovim vježbama riješite se mlohavog trbuha u samo 10 minuta na dan
>>9 nevjerojatnih činjenica o vježbanju koje možda niste znali
A jeste otkrili toplu vodu.... A za što služi košara za veš nego da u nju stavljamo prljav veš koji ćemo ionako oprati? Da svaki dan perem 1 majicu i 1 čarape? To je ekološki prihvatljivo?