Savjet stručnjaka

Odmor bez brige: Stručnjakinja podijelila šest savjeta kako održati svoj vrt na životu dok ste na odmoru

pixabay
24.07.2023.
u 10:30

Ostavljeni sami na ekstremnoj vrućini i bez vode, čak i samo tjedan ili dva, mnogi bi vrtovi mogli postati isušeni i uništeni. Stoga je ključno da vlasnici kuća osmisle plan za brigu o svojim biljkama, povrtnjacima, travnjacima i vanjskim prostorima dok su odsutni.

Odlazite na odmor ovog ljeta, ali nemate plan što ćete napraviti sa svojim vrtom koji ste toliko tugo uzgajali? Pa, nema vremena poput sadašnjosti za izradu jednog. Uostalom, nećete željeti da sav vaš naporan rad bude uništen jednim putovanjem na more ili u inozemstvo. Također, nemaju svi prijatelje ili obitelj u blizini da im pomognu dok su na zasluženom odmoru, prenosi Metro.

Nat White, iz Rated People, rekla je: 'Ostavljeni sami na ekstremnoj vrućini i bez vode, čak i samo tjedan ili dva, mnogi bi vrtovi mogli postati isušeni i uništeni. Stoga je ključno da vlasnici kuća osmisle plan za brigu o svojim biljkama, povrtnjacima, travnjacima i vanjskim prostorima dok su odsutni'. Zato je Nat podijelila nekoliko vrhunskih savjeta stručnjaka o tome kako ovog ljeta održati svoj vrt živim i uspješnim izdaleka...

VEZANI ČLANCI: 

Pokosite prije nego krenete: Kako biste smanjili posao koji ćete morati obaviti kada se vratite, podrežite travu prije odlaska. 'Po mogućnosti kasnije tijekom dana kada sunce nije tako jako', predlaže Nat, 'a zatim ga dobro zalijte navečer. Iako bi moglo biti primamljivo odmah pokositi travu, nemojte. Niža trava je osjetljivija na isušivanje od vrućine, stoga je samo zdravo pokosite kako biste je držali pod kontrolom'.

Napravite sustave zalijevanja od boca: Pomoću ovog pametnog trika možete pomoći svojim biljkama da izdaleka dobiju vodu. 'Cvjetne gredice, povrtnjaci ili biljke u loncima vjerojatno će patiti dok ste odsutni ako ne pada kiša, pa bi izrada DIY sustava za navodnjavanje u vašem vrtu mogla promijeniti situaciju', kaže Nat.

'Uzmite nekoliko čistih i praznih plastičnih boca, izbušite male rupice pri vrhu i okrenite ih naopako. Zatim ih napunite vodom i stavite ispod površine tla, pazeći da nisu preblizu biljkama, već da su ravnomjerno raspoređeni uokolo', objašnjava Nat, 'Voda će polako curiti iz boca dok se tlo oko njih suši dok vas nema. One se mogu staviti po vrtu, u cvjetnim gredicama, u većim teglicama ili u prostorima gdje će biljkama trebati dodatna pomoć da ostanu hidratizirane'.

Uradi sam sustavi za upijanje vode: 'Ovo je savršeno za biljke u kontejnerima ili manje vrtne biljke (pa čak i sobne biljke) gdje boce s vodom nisu prikladne', kaže Nat, 'Uzmite deblju vrpcu ili uže i stavite jedan kraj u zemlju, po mogućnosti blizu korijena, kako bi biljka dobila što više vode. Uzmite drugi kraj užeta i stavite ga u veliku posudu s vodom, pazeći da njegov teži kraj bude prema dolje, tako da bude uronjen u vodu. Postavite ga više od biljke jer će to omogućiti da voda putuje niz uže i osigurava da biljka bude zalijevana tijekom vašeg odmora. Ako imate nekoliko manjih biljaka blizu jedne druge, možete napraviti niz sustava koristeći istu posudu za vodu. Velika posuda trebala bi biti dovoljna za zalijevanje manjih biljaka u posudama oko tjedan dana'.

VEZANI ČLANCI: 

Potražite hladovinu: Sve pomične biljke bilo bi dobro držati podalje od sunca dok vas nema. 'Pogotovo ako doživimo još jedan toplinski val s visokom UV zračenjem', dodaje Nat, 'Ako u svom vrtu imate zasjenjena područja, premještanje biljaka u posudama tamo značit će da će izgubiti manje vode zbog topline i to će im pomoći da dulje ostanu hidratizirane'.

Dobro zalijte biljke prije odlaska: Pobrinite se da svojim biljkama date pristojnu količinu vode prije nego što se uputite na putovanje. 'Želite biti sigurni da ih zdravo zalijete prije nego što ih ostavite na neko vrijeme', objašnjava Nat, 'pa posvetite neko vrijeme pazeći da svako područje u vrtu dobije malo pažnje. Iako ne želite pretjerati i ostaviti svoje cvjetne gredice poplavljene, nešto jače zalijevanje nego inače pomoći će vašim biljkama da prežive dok ste odsutni'.

Obavezno koristite malč: Malčiranje je dobra ideja tijekom cijele godine, ali ljeti je posebno zgodno. 'Dodavanje malča na bilo koje osjetljivo mjesto može pomoći u zadržavanju vlage, blokiranju korova i obogaćivanju tla hranjivim tvarima', kaže Nat, 'Možete upotrijebiti vrtni kompost ili bilo koju organsku tvar poput drvene sječke, pokošene trave (od onog prije nego što ste pokosili) ili čak usitnjeni karton. Kako biste malčirali svoje biljke, prvo ih dobro zalijte, a zatim raširite debeli sloj materijala za malčiranje koji je dubok najmanje 5 cm na tlo oko biljaka'.

Znanstvenici NASA-e: "Ovaj cvijet pomaže u borbi protiv plijesni, a iz zraka 'upija' prašinu i zračenje" 

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije