Treba je držati na sobnoj temperaturi, utvrdilo je istraživanje američkog ministarstva poljoprivrede prema čijim rezultatima lubenica koja nije hladna sadrži puno više hranjivih tvari. Znanstvenici su ih proučavali 14 dana, a dio su čuvali na 21C, drugu skupinu na 12 te treću na pet.
Ispostavilo se da one na najvišoj temperaturi imaju 40% više likopena i do 139% više beta-karotena. Nakon što se ubere, naime, lubenica nastavlja proizvoditi hranjive tvari, no ako se drži u hladnjaku, proces se usporava. A ako se na hladno stavi načeta, postupno i gubi svojstva.
Obiluje i vitaminima A, C, B1 i B6 te magnezijem i kalijem, a odlična je za žeđ jer se sastoji od 92% vode. Zato je dobra za čišćenje bubrega, a ublažuje i bol u mišićima, smanjuje rizik od moždanog udara i tumora, štiti srce te regulira tlak. No, ima i efekt sličan učinku Viagre, a djeluje na žene i muškarce, tvrde nutricionisti.
Za efekt jedne tablete mora se pojesti barem šest kriški. Prva je lubenica uzgojena prije 5000 godina u Egiptu, no umjesto slatkog crvenog mesa imala je zelenu i gorku unutrašnjost. Današnja verzija potječe iz 1954., a ima ih više od 1200 vrsta. Može biti duguljasta ili okrugla, jednobojna ili s prugicama.
Nije voće, nego povrće, a svježa se lubenica najbolje prepoznaje po peteljci; ako je tek ubrana, ona je zelena, a ako je tamije boje i suha, stoji već neko vrijeme. Zrela je ako je dio na kojem je ležala na tlu žut; ako je ta “potrbušnica” bijele boje, znači da je prerano ubrana.
Posebna je delicija u Izraelu i Egiptu lubenica s feta sirom, a na jugu SAD-a služi se posuta solju. Sjemenke se u Aziji prže i jedu kao grickalice, a u Kini i Japanu lubenica je omiljen poklon kad se ide u goste, kao kod nas “ciglica” kave.
>> Pogledajte video pitomog jelena na otoku Badija
naravno i pol grada hoda s uzdignutim k...ma,a pfizer bu propao zbog lubenica