Blagdanska kupovina

Stručnjaci savjetuju - knjiga je savršen božićni poklon za dijete

knjige
Davor Visnjić/PIXSELL
18.12.2011.
u 11:23

Poražavajući primjer zapostavljanja čitanja dolazi iz Velike Brianije, gdje svako treće dijete ne posjeduje niti jednu knjigu. Riječ je o gotovo četiri milijuna malih Britanaca koji odrastaju bez radosti čitanja.

Prema hrvatskim pedagoškim standardima dijete do konca svoje osme godine u cijelosti mora savladati čitanje. No praksa iz škola pokazuje suprotno - zbog "lijenosti čitanja" odnosno sve manje sklonosti mališana prema knjigama, ovladavanje tehnikom čitanja proteže se čak do četvrtog razreda osnovne škole.

Još poražavajući primjer zapostavljanja čitanja i razvoja sklonosti prema literaturi dolazi iz Velike Brianije, gdje svako treće dijete ne posjeduje niti jednu knjigu. Riječ je o gotovo četiri milijuna malih Britanaca koji odrastaju bez radosti čitanja.

Blagdansko darivanje djece, upakirano u dolazak veselog Djeda Božićnjaka, idealna je prilika da objasnimo djeci mogućnost da je "veseljak sa Sjevera" ove godine odlučio darivati knjigu pod bor jer je naš mališan baš sada spreman upusiti se i u avanturu zvanu čitanje.

Ne samo da ćemo na taj način spasiti i onako osiromašene kućne proračune, pred megalomanskim dječjim zahtjevima za darivanje, nego ćemo, krenemo li na vrijeme, ukrcati svoje najmlađe u knjževni vlak, u kojemu je iz generacije u generaciju sve više praznih mjesta.

Mnoga hrvatska djeca otkrila su čarobni svijet bajki još u najranijim danima dok su ih roditelji uspavljivali, čitajući im knjige. Takvi temelji, prema procjenama Sveučiliša u Nevadi, izvrsna su osnova za kvalitetno stjecanje navike čitanja. Ali i ljubavi prema knjigama, naglašavaju.

Djeca moraju imati svoj prostor gdje će slagati knjige, za kojima će posezati, prelistavati ih, da bi na kraju iz njih i počela čitati, smatraju stručnjaci ovog američkog sveučilišta.

Mnogi roditelji pred brojnim obavezama koje im stavlja svakodnevlje smatraju bespotrebnim trošiti vrijeme kako bi svoga školarca učili čitati, ali stručnjaci upozoravaju da im barem moraju ugrađivati ljubav prema knjigama. Stoga je darivanje knjige za Božić pravo vrijeme da se krene u tu litetarnu avanturu, ako već niste.

Pedagozi upozoravaju da se uvijek kada dijete pokaže interes za razgovor o knjigama ili njezinom sadržaju, trebamo zaustaviti od svakodnevnih obaveza i popričati o tome s djetetom. Ne samo da na taj način razvijamo njegov interes za ovu vrstu zanimacije, nego mu pomažemo da i mentalno kvalitetnije stasa nego kada je izložen samostalnom zaključivanju.

I najvažnije od svega - knjiga jednom za Božić darovana uvijek se može iznova i iznova otvoriti i listati.

Ključne riječi

Komentara 15

DU
Deleted user
14:34 18.12.2011.

Knjiga je savršen božićni dar za dijete, ako želite da vam dijete na Božić bude nesretno ! Tako nažalost stvari stoje !

JA
james49
15:35 18.12.2011.

Moji pokojni roditelji su jako mnogo čitali. I ja sam vidjevši njih isto počeo čitati. Od silnih zajebancija koje danas možemo kupiti djeci, ja sam imao samo radioaparat. Televizija je došla kasnije. Moja djeca više nisu bila toliko zainteresirana za čitanje pa im je i školska lektira bila bez veze. Ali zato su više gledali televiziju i u videoteci posuđivali video kasete. Danas moja unuka lektiru uglavnom čita na internetu. Knjiga joj baš i nije na prvom mjestu. A ja i dalje čitam i nikad mi nije dosta.

Avatar Marinchich
Marinchich
13:15 18.12.2011.

yeah right, mislim je, ali će svako dijete koje dobije knjigu početi histerizirati jer nije dobilo iPod ili iPhone..... kako bi pred oči vršnjacima??? Već je malo kasno za preobrazbu vrijednosti.... žalim roditelje koji nemaju novca da priušte djeci sve skupe gluposti koje im (ne)trebaju i djecu koja pate pored vršnjaka koji sve to imaju... moje kumče je imalo lošiji mobitel u trećem osnovne, pa su joj ga djeca uzela da se ismijavaju, dodavala se s njim dok je jadnica hvatala, i razbili joj ga.... Toliko o današnjoj djeci i vrijednostima.... :-/

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije