Sunce može biti veliki neprijatelj zdravoj koži pa liječnici ovih sunčanih dana - i uoči odlaska na ljetovanje mnogih građana - podsjećaju koliko je važno pravilno se zaštititi. Svima onima kojima je odbojno već samo trackanje i razmazivanje sluzavih kremica savjetuju da posegnu za novom generacijom sprejeva, koji se lakše i jednoličnije nanose. Onima kojima nije presudna boja tena, odnosno ne žele pretjerano pocrniti, poručuju da biraju sredstva s visokim zaštitnim faktorima. Upozoravaju i da se ne treba previše oslanjati na vodootporna sredstva jer da ni ona u pravilu ne daju sigurnu dugotrajnu zaštitu.
Isto tako, liječnici podsjećaju da zaštita od sunca nije rezervirana samo za plažu. Džepno pakiranje kreme poželjno je imati sa sobom i u gradu, na poslovnom putovanju i slično. Neke od najtežih opeklina zadobili su, pišu britanski liječnici, upravo liječnici koji su za vrijeme jedne konferencije stanku za ručak otišli iskoristiti u bazen.
Tko želi taman i osunčan ten ten mora ga stjecati polako i postupno, izlažući se suncu prvo s visokim zaštitnim faktorom, a potom s manjima. Ako se ne nanese adekvatna zaštita, upozoravaju stručnjaci, vidljive i nevidljive ozljede na izgorjeloj koži potrajat će mnogo duže nego željena tamna boja.
Poželjna je i dobra zaštita i običan šešir.
Izravno sunce svejedno valja izbjegavati, posebice tijekom najtoplijeg dijela dana. U tim je satima na suncu lako izgorjeti čak i kroz oblake pa i od odbijenih UV-zraka od snijega ili mora a pogotovo ako puše povjetarac zbog kojeg se ne osjeća snaga sunčevih zraka. I, da ne bi bilo zablude, sunce nije ništa opasnije na moru nego kod kuće.
sunce nije opasno. baš naprotiv. istražujte izvan ovakvih glupavih copy-paste portala. naravno da imaš šansu dobit rak kad ti veći dio kože nije dobio niti zraku sunca 10 mjeseci u godini i onda se se sfuriš na +35 i još se namažeš kremom punom kemikalija.