Hepatitis C

Učinkovito se liječi, ali se često otkrije kad ošteti jetru

28.07.2015., Zagreb - Na Trgu Petra Preradovica odrzana akcija besplatnog i anonimnog testiranja gradjana na HCV, te savjetovanje nakon dobivenih rezultata testiranja.Photo: Zarko Basic/PIXSELL
Foto: Zarko Basic/PIXSELL
VL
Autor
Romana Kovačević/Barišić
05.05.2016.
u 12:32

Kolokvijalno zvan žutica, hepatitis je upalna bolest jetre uzrokovana virusima hepatitisa, od kojih su najčešća tri tipa virusa: hepatitis A (HAV), hepatitis B (HBV) i hepatitis C (HCV).

HAV i HBV rijetki su u Hrvatskoj – prvi ne ostavlja trajne zdravstvene posljedice, a drugi je od uvođenja obaveznog cijepljenja protiv HBV-a 2007. godine sve manji javnozdravstveni problem. Za razliku od prva dva, s HCV infekcijom situacija je puno ozbiljnija. Procjenjuje se da je u svijetu zaraženo oko 170 milijuna ljudi, što je oko 2,5 posto populacije. Godišnje se ovim virusom zarazi između tri i četiri milijuna ljudi. Pretpostavlja se da u Hrvatskoj od hepatitisa C boluje oko 45 tisuća ljudi, što je oko 0,9 posto populacije i zapravo je niske učestalosti.

Teške posljedice

Međutim, problem je u tome što je bolest često jako teško uočiti i do dijagnoze se najčešće dolazi slučajno. Godinama se može razvijati bez simptoma i polako, katkad i po tridesetak godina uništavati jetru. A sve to u konačnici dovodi do teškog oštećenja jetre, od ciroze do malignih tumora jetre.

– Oko hepatitisa C puno je mitova i zabluda pa je zato edukacija vrlo važna. To je jedno od najdinamičnijih područja u medicini, bolest koja se starim terapijama nije mogla liječiti, a sada je liječimo učinkovito – kaže dr. sc. Davor Radić iz Referentnog centra Republike Hrvatske za kronične bolesti jetre, Zavoda za gastroenterologiju i hepatologiju KBC-a Zagreb i ističe:

– HCV se prenosi isključivo putem krvi zaražene osobe, nikako socijalnim kontaktom ni preko hrane i pića! Riječ je o RNA virusu koji krvotokom putuje do jetre gdje se nakuplja i uzrokuje raspadanje stanica i oštećenja jetre koja su vidljiva u obliku ožiljaka (fibroze). Bolesnici se mogu osjećati malaksalo i slabo, no uglavnom ne postoje izraženiji simptomi zaraze. Kod težih infekcija može se javiti žutica ili blaga tupa bol pod desnim rebrenim lukom.

Kad dođe do zatajenja jetre, nužna je transplantacija, jer u suprotnom dolazi do smrti pacijenta. HCV može uzrokovati i maligni tumor jetre.

– Važno je liječiti infekciju hepatitisom C kako bi se spriječio razvoj u cirozu i karcinom kod pojedinca, a kao sekundarni cilj za zajednicu važno je smanjiti broj bolesnika s kroničnim hepatitisom C – naglašava dr. sc. Lucija Virović Jukić sa Zavoda za gastroenterologiju i hepatologiju Klinike za unutarnje bolesti KBC-a Sestre milosrdnice.

Dr. Virović Jukić ističe kako su visokorizični intravenski ovisnici, a među njima je između 50 i 60 posto zaraženih, zatvorenici, bolesnici s HIV-om, alkoholičari i osobe promiskuitetnog ponašanja.

Nepoznat put

Mogućnost prijenosa HCV-a s trudnice na dijete, perinatalna zaraza, mala je, do 10 posto, dok je u čak 20 do 40 posto slučajeva put prijenosa virusa nepoznat.

Brzo testiranje krvnim testom može se obaviti u bilo kojoj bolnici, poručuju liječnici, iako je središnje mjesto Klinika za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”.

Liječenje je znatno ubrzano novim terapijama pa traje 12 tjedana i učinkovito je u 99 posto slučajeva. Do prije četiri, pet godina liječenje je trajalo i po godinu dana, tj. 48 tjedana. Tijekom njega pacijenti su imali velike nuspojave zbog kojih je svaki peti izlazio iz terapije.

>>Tri skupa lijeka za hepatitis C od danas na besplatnoj listi HZZO-a

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije