Još prije nekoliko godina gotovo da se moglo reći kako je u Konavlima više tradicionalnih čempresa nego loze.
Ovo neobično područje, rasprostrto između 1234 metara visoke Snježnice i granice s BiH, i nadomak moru kojeg se ne vidi, dušu je dalo za poljodjelsku obradu, a i vode je u obilju. Međutim, zloduh rata 90-ih prošloga stoljeća ostavio je godinama loš trag; šikare i zapuštena zemljišta dominantni su vidici.
Srećom, početkom ovog stoljeća prilike su se počele mijenjati, ljudi su se počeli vraćati (i) lozi, uz zadružnu vinariju u Grudi niču i nekolike privatne, tu valja odati priznanje Andri Crviku i njegovoj obitelji u Komajima. Što je još važnije, od potpunog je izumiranja spašena nekoć slavna dubrovačka malvasija u kojoj se uživalo i na dvorovima i kod papa. A i konavoski plavac mali ponovno je našao svoje mjesto u čašama.
Danas su konavoske vinarije postale i dijelom turističke ponude!
Zasluga je to i agencije Gulliver koja organizira specijalizirane „Wine&Dine“ programe. Pa je tako u sklopu ovotjedne Dubrovnik FestiWine manifestacije Gulliver za uzvanike pokazao dio svoje ponude.
Prvo je posjećena vinarija Brajković, u kojoj su domaćini, Kate i Andro goste ponudili svojim uljem od masline oblice i maraštinom. Na tri hektara vinograda imaju i malo dubrovačke malvasije, plavca i vranca; a Brajkovoći su tu već 500 godina.
Odatle se popularnim „ćićifu“ turističkim vlakićem, odvezlo do mlinice obitelji Đivanović na bučnoj i vodom bogatoj rijeci Ljuti da bi se vidjelo kako se nekad dobivalo brašno. Vlakić je proslijedio do male kućice-vinarije usred vinograda Ive Vodopića, koji na jednom hektaru uzgaja još mladu malvasiju, merlot i maraštinu.
U vinogradu je i sljedeća destinacija, podrum Ive i Ljiljane Karaman koji imaju 4000 trsova, chardonnaya, malvasije, plavca i merlota i koji su goste počastili i tradicionalnom vinogradarskom marendom (panceta, kuhana jaja, mladi luk i kruh). Ozbiljnu vinsku zgradu s novom atraktivnom kušaonicom našli smo u Pridvorju (nekoć je tu bio knežev dvor, otud ime) na OPG Karaman Nike (Nine) Karamana.
Nino priča (i pokazuje preslike povijesnih dokumenata) kako je tu nekada bilo dubrovačke malvasije, pa kada se sa suprugom odlučio baviti vinarstvom, upustio se u istraživanje u Dubrovačkom arhivu, gdje su našli prvi spomen malvasije 1383. godine. U suradnji sa zagrebačkim Agronomskim fakultetom počeli su obnovu te sorte i 2003. posadili 5 hektara. Rade je dva tipa, suhu i kao prošek, koji je na Svijetu malvazija 2009. godine na Vinistri u Poreču bio najbolji i osvojio veliku zlatnu medalju.
Turneja je završena na objektu agroturizma Kuća Glavić, vinskom dobrodošlicom i ukusnom večerom.
>>U Dubrovniku se čitav ovaj tjedan slavi vino