nikad lakše

Za svjež i čist izgled: Očistite rubove i lajsne bez ogrebotina!

Shutterstock
03.05.2023.
u 11:30

Prskanje i prolivenu hranu koja padne na lajsne treba očistiti čim se dogodi. Zatim, svaki put kada usisavate ili brišete, obrišite prašinu s lajsni kako biste spriječili nakupljanje prašine i prljavštine.

Lajsne i rubovi u našim domovima stvaraju dovršenu estetiku skrivajući male praznine na mjestima gdje se zid susreće s podom. Oni također štite obojene zidove od vlage i oštećenja od usisavača, nogica namještaja i ogrebotina cipela. Bez obzira imaju li obojeno ili čvrsto drvo, jesu li od MDF-a ili PVC-a, vaš će dom izgledati svježije nakon njihovog čišćenja u kojem biste uklonili prašinu i prljavštinu. Slijedite jednostavne korake i savjete u nastavku kako biste naučili kako očistiti lajsne u svom domu, piše Real Simple.

Koliko često čistiti lajsne? Prskanje i prolivenu hranu koja padne na lajsne treba očistiti čim se dogodi. Zatim, svaki put kada usisavate ili brišete, obrišite prašinu s lajsni kako biste spriječili nakupljanje prašine i prljavštine. Ako nemate vremena brisati prašinu s njih svaki put kad usisavate, pokušajte to činiti barem dva puta mjesečno. Lajsne je potrebno temeljito očistiti barem jednom godišnje kako bi se uklonile mrlje od hrane, ogrebotine i nakupljena prljavština.

Što ćete trebati? Alati: Usisavač s nastavkom za presvlake ili krpa za prašinu s okretnom glavom, mala plastična kanta ili lavor. Materijali: Krpe od mikrofibre, tekućina za pranje posuđa, jednokratne krpe za prašinu (opcionalno), melaminska spužva, štapići za uši. Evo kako ćete ih očistiti u nekoliko koraka.

Očistite put: Kada dođe vrijeme za temeljito čišćenje, maknite sav namještaj ili predmete dalje od lajsni. To će potrajati neko vrijeme, ali morate imati dovoljno prostora da lako dosegnete lajsne bez oštećenja namještaja.

Riješite se prašine: Upotrijebite jednokratnu krpu za prašinu, krpu od mikrovlakana ili dodatak za presvlake na usisavaču za uklanjanje prašine i paučine. Započinjanje sa suhim brisanjem prašine pomoći će vam da postignete temeljitije čišćenje kada prijeđete na rješenje za mokro čišćenje—i spriječit će da samo gurate prljavštinu i prašinu uokolo.

Pripremite svoju otopinu za čišćenje: U malu plastičnu kantu dodajte 1/2 žličice sredstva za pranje posuđa za odmašćivanje u dvije litre tople vode. Ako čistite kuhinjske daske koje su masne, povećajte količinu tekućine za pranje posuđa na jednu čajnu žličicu na dvije litre tople vode.

Obrišite prljavštinu s lajsni: Upotrijebite krpu od mikrovlakana koja ne ostavlja dlačice za brisanje. Umočite krpu u otopinu za čišćenje i cijedite dok ne prestane kapati. Upotreba previše vode ostavit će tragove ili kapljice na vašim zidovima, podnim pločama i podu. Počnite s jedne strane sobe i čistite mali dio odjednom, brišući od vrha postolja pa prema dolje. Često ispirajte krpu i mijenjajte vodu za čišćenje kad se zaprlja. Upotrijebite štapiće za uši umočene u otopinu za čišćenje kako biste uklonili zemlju iz uglova ili pukotina u koje krpa ne stane.

Riješite se tragova ogrebotina bez oštećenja boje: Tragovi ogrebotina završavaju na lajsnama od cipela, usisavača i namještaja. Većina se može jednostavno ukloniti jednom od ovih metoda: Koristite melaminsku spužvu na obojenim ili PVC lajsnama. Navlažite spužvu i vrlo lagano trljajte. Prejako ribanje može oštetiti obojenu lajsnu. Isperite područje tako što ćete ga obrisati krpom od mikrovlakana nakon što ogrebotina nestane. 

Vratite namještaj na svoje mjesto: Prije nego što sve vratite na svoje mjesto, provjerite jesu li lajsne potpuno suhe. 

Savjeti kako da vaše lajsne izgledaju sjajno: Često uklanjajte prašinu nastavkom za usisavanje ili krpom za prašinu i obrišite ako je nešto proliveno ili poprskano odmah čim se dogodi, kako ne bi ostale mrlje.

Prestanite ih raditi: Greške zbog kojih čišćenje doma traje duže nego što bi trebalo!

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije