Rekli su mi da je ono što preporučam opasno. No iako zvuči suludo, oni koji su na moj savjet prestali brojati kalorije i jesti hranu s visokim udjelom masti, a izbjegavati ugljikohidrate, šećer i škrob, gubili su na težini i dijabetes tipa 2 stavljali pod kontrolu, kazao je za ugledni britanski časopis New Scientist liječnik David Unwin iz Southporta, koji je ovih dana posvađao liječnike, znanstvenike i dijetetičare okupljene oko Nacionalnog foruma za pretilost Velike Britanije.
Iako se Unwinova metoda čini kao samo još jedna u nizu kontroverznnih dijeta, sve je veći broj znanstvenika, liječnika i nutricionista u svijetu koji ista takva otkrića objavljuju i u recenziranim medicinskim časopisima. Unwinov pristup prehrani u kratkom je roku zadobio više od 110 tisuća internetskih sljedbenika u Velikoj Britaniji, SAD-u i Australiji, više od 80 tisuća završilo je 10-tjedni tečaj takve prehrane, a 2500 dijabetičara tipa 2 nakon šest mjeseci pridržavanja njegove ”dijete” tvrdilo je kako je uzimanje lijekova smanjilo 60-70%.
Je li vrijeme za promijenu teze stare više od pola stoljeća i prestanak brojenja kalorija? Stručnjak za pretilost i voditelj Foruma David Haslam kaže kako je nalaz da masti nisu opasne za dijabetičare i krvožilni sustav isto kao da netko kaže kako pušenje štiti ljude od raka pluća. Agencija za javno zdravlje britanske vlade i početkom je ove godine opetovano tvrdila kako masnoće trebaju činiti svega 1% ukupnog dnevnog unosa hrane u naš organizam, ugljikohidrati 38, voće i povrće 40%...
A opet, Britanci nikada nisu bili deblji. Prema Unwinu, ljudi bi trebli jesti najmanje 45% masti, 4% ugljikohidrata, 16% voća i povrća... dnevno, što se i u slučaju dijabetesa i debljine pokazalo djelotvornijim od standardnih preporuka o unosu veće količine vlakana, uključujući integralni kruh, žitarice, voće i povrće, a što manje masti. - Samo kriška kruha, bio on i punozrnati, isto je kao da smo pojeli tri žličice šećera, te se može zamisliti kako djeluje na dijabetičare - objašnjava Unwin. Umjesto ugljikohidrata preporuča ribu, meso, punomasne mliječne proizvode, jaja, orahe...
Alison Tedstone, glavna nutricionistica u Public Health England kaže kako neodgovorna Unwinova ”dijeta” ignorira tisuće dosadašnjih studija kako su visoko zasićene masti loše za srce.
Novija istraživanja govore međutim kako prehrana siromašna mastima nije nužno povezana s manje srčanih ili moždanih udara, što priznaje i kardiolog Aseem Malhotra iz bolnice Lister.”Bili smo usmjereni na pogrešne stvari”. Šibenska nutricionistica Anita Šupe u nas je još 2010. otvorila blog Istine i laži o hrani, s tvrdnjom da je teorija o štetnosti masti i kolesterola najveća prijevara 20. stoljeća. - Mnogi su komentirali da ne znam o čemu govorim. No, puno više je bilo onih kojima se ideja o odbacivanju procesirane hrane i povratku pravoj izvornoj prehrani bogatoj masnoćama svidjela, te je ubrzo moj blog okupio cijelu jednu vojsku sljedbenika LCHF (low carb high fat) načina prehrane.
U godinama koje su slijedile, kilogrami su se topili, dijabetes se dovodio pod kontrolu, kao i cijeli niz drugih ”modernih” bolesti – tvrdi ona, objašnjavajući kako ”ozloglašene” zasićene masnoće životinjskog porijekla iz mesa, maslaca, jaja, svinjske masti i punomasnih mliječnih proizvoda nikada nisu bile štetne, već su od pamtivijeka sačinjavale važan dio ljudske prehrane iz kojeg crpimo vitamine topive u masti, esencijalne masne kiseline, energiju i dugotrajnu sitost. Nikada prije nije bilo toliko pretilosti i bolesti kao u zadnjih 30- 40 godina otkako smo ih izbacili iz prehrane i zamijenili rafiniranim ugljikohidratima i industrijskim uljima, kaže Šupe.
Smatra kako je teorija o štetnosti masnoće i kolesterola, na kojoj, nažalost, počiva cijela medicinska djelatnost, neutemeljeni mit proizašao iz loše provedenih zastarjelih istraživanja i iznad svega komercijalnih interesa. Glavni problem je prekomjerna konzumacija šećera i rafiniranih ugljikohidrata koji podižu šećer u krvi, podižu inzulin, izazivaju ovisnost, potiču apetit i dovode do prejedanja.
- Najlakši, najprirodniji i najjefitniji način mršavljenja i reverzije dijabetesa tipa 2 je smanjivanje unosa ugljikohidrata i povećavanje unosa masti. Postoji cijeli niz znanstvenih radova koji to potvrđuju, kao što to mogu iz svoje prakse i iskustva s pacijentima potvrditi liječnici, nutricionisti i ostali koji su imali hrabrosti dati savjete potpuno suprotne onima koji se službeno preporučuju – kazala je Anita Šupe.
Daj malo tanje reži taj špek.