Nakon cjelonoćnog provoda i partijanja s dobrim društvom, mamurluk i glavobolja dan poslije mogu biti bolan podsjetnik na dobar provod.
Ako ste previše popili, osim što su alkoholna pića uzrok dehidracije vašeg organizma, vjerojatno osjećate i glavobolju i ošamućenost.
To se događa zbog toga što je jetra, koja inače u krvotok oslobađa glukozu, "zauzeta alkoholom".
Zdrava jetra može kroz 24 sata metabolizirati najviše 160-180 grama alkohola (10 grama alkohola=30 ml žestokog pića, 100 ml vina, 250 ml piva). Obzirom da je prezauzeta obradom alkohola, jetra ne ispušta glukozu u krv što može dovesti do niske razine šećera u krvi i osjećaja ošamućenosti i glavobolje.
Foto: Thinkstock
Zato će banana biti odličan izbor za "povratak među žive". Podići će razinu šećera u krvi, a neće to učiniti naglo, poput slatkiša i čokolade za koje biste vjerojatno prvo pomislili kako su dobar izbor za podizanje šećera. Zbog niskog glikemijskog indeksa, kada pojedete bananu, razina šećera u krvi će se podizati postupno.
Ako pojedete keks ili čokoladu, zbog naglog podizanja razine šećera organizam će odgovoriti "ispuštanjem" inzulina kako bi smanjio tu razinu šećera u krvi, a to će vas opet dovesti do stanja mamurluka kojeg se želite riješiti.
Banana je i nježna za želudac pa je to je još jedan razlog zašto biste trebali pojesti tu slatku voćku.
>>Uz mamurluk dvadesetgodišnjak reagira kao četrdesetogodišnjak
>>Tekila ne uzrokuje mamurluk? Sve što morate znati prije nego čašicom tresnete o šank