Bogatstvo i uspješnost za mnoge je temelj sreće, odnosno, podloga za dobar život.
No, sa Sveučilišta Harvard stižu informacije kako se sreća nalazi u drugim stvarima.
Robert Waldinger, klinički profesor psihijatrije, odbacio je ideju bogatstva, slave i uspjeha kao kamen temeljac za dobar život. Tvrdi, čvrste i stabilne veze su oo što ljude čine zdravima i sretnima. Svoje tvrdnje temelji
Waldinger je četvrti voditelj 77-godišnjeg istraživanja koje je započelo 1938. godine, i uključilo je u startu 724 osoba muškog spola koji su bili zatim podijeljeni u dvije skupine. U jednoj su gruupirana 268 muškarca, studenta Harvarda od kojih je u konačnici većina otišla u Drugi svjetski rat.
U drugoj skupini od 456 ispitanika bili su dječaci u dobi od 12 do 16 godina iz najugroženijih područja Bostona 1930-tih godina. Mnogi od njih živjeli su bez osnovnih uvjeta za život, primjerice, bez tekuće vode. BIli su podvrgnuti liječničkim pregledima svakih pet godina.
Četvrt stoljeća kasnije, njih 60 od 724 ispitanika još uvijek su živi i sudjeluju i dalje u istraživanju, iako su neki od njih u svojim devedesetim godinama. Prošavši kroz dugi životni vijek, ispitanici su naglašavali važnost kvalitetnih odnosa i veza." I to je najjasnija poruka i zaključak ovog dugogodišnjeg istraživanja. Točka", zaključio je Waldinger u svom obračanju publici tijekom iznošenja zaključaka rezultata studije.
Samoća ubija
Socijalizacija je jako bitan faktor u životu, a samoća ubija, poručuje Waldinger. Oni koji su okruženi s više ljudi i prijatelja, članova obitelji, zdraviji su, sretniji i žive dulje. Ipak, bitna je kvaliteta odnosa među ljudima jer, tvrdi,poznato je kako možemo se možemo "osjećati usamljeno i kada smo okruženi mnoštvom ljudi".
>>5 znakova da vam je previše stalo do tuđih mišljenja
čini mi se da ću teško da doživim stotu u glavi mi nešto puca , puca ko na frontu :))))