Volite li slatko, ovo nisu dobre vijesti za vas. Svjetska zdravstvena organizacija smanjila je u svojim najnovijim zdravstvenim preporukama preporučenu dnevnu dozu šećera. Za odraslu, zdravu osobu tako se preporučuje 25 grama šećera dnevno, što je oko šest čajnih žličica.
Usporedbe radi, jedna Coca Cola u limenci sadrži 39 grama šećera. Amerikanci u prosjeku konzumiraju 22 čajne žličice šećera dnevno, što je gotovo četiri puta više od preporučene doze WHO-a. Da velika količina šećera može biti štetna za zdravlje već je dugo poznato. Londonski profesor John Yudkin je još 1957. tvrdio kako je za srčane bolesti glavni krivac šećer, a ne masnoće.
Što se sve događa ako jedemo previše šećera? Evo popisa kojeg donosi Business Insider:
1. Karijes
2. Nezasitnost, stalna glad - hormon leptin daje informacije tijelu o sitosti. Posljednja istraživanja pokazala su da s pretjeranim unosom fruktoze dolazi do više razine leptina, zbog čega se smanjuje osjetljivost tijela na taj hormon.
3. Debljanje
4. Inzulinska rezistencija - poremećena sposobnost odgovora na djelovanje inzulina, hormona koji tijelu pomaže "pretvoriti" hranu u energiju
5. Dijabetes
6. Pretilost
7. Zatajenje jetre
8. Rak gušterače
9. Bolesti bubrega
10. Visoki krvi tlak
11. Bolesti srca
12. Ovisnost
13. Demencija
14. Nutritivni nedostaci
15. Giht
>> Evo zašto su kupovni voćni sokovi loši za vaše zdravlje