Za neke aviokompanije ovo pravilo još uvijek vrijedi. Jedan je od razloga je taj, kako tvrdi Beth Windsor koja je radila za četiri najbolje svjetske kompanije uključujući i British Airways, taj da stjuardese ne smiju dobiti na težini. Već je uobičajeno pravilo da je stjuardesa vitka i da mora dobro izgledati, a neke kompanije i dalje se drže toga koncepta iako su se stvari od prije pa do danas prilično promijenile.
Beth je otkrila nekoliko tajni, a jedna od njih je vezana za uniforme. Ova stjuardesa kaže da se tu radi o estetici i praktičnosti. Aviokompanije žele da njihove djevojke ostanu u formi.
Idete na kontrolu težine
– Nakon što dobijete uniformu, to je to – ne možete dobiti veći broj ako otkrijete da ste dobili nekoliko kilograma – kaže Beth.
– Zrakoplovna tvrtka će vam dati jedan mjesec da izgubite na težini – inače će vas staviti u program kontrole težine – dodala je stjuardesa. To je istina, kaže Beth, i dodaje da mnoge zrakoplovne kompanije zahtijevaju da kilaža bude proporcionalna visini. Oni koriste indeks tjelesne mase (BMI) za mjerenje i praćenje debljine.
Czech Airlines je jedna od takvih tvrtki.
"BMI se koristi za izračunavanje težine, da se tjelesna masa u kilogramima podijeli s kvadratom nečije tjelesne visine u metrima", stoji u pravilima zrakoplovne tvrtke. BMI koji iznosi 19-24,9 je zadovoljavajući. Air India je na primjer prošle godine upozorila 600 od ukupno 3500 članova posade da moraju izgubiti na težini u roku od pola godine. Ako to ne učine, riskiraju posao, točnije, neće više biti na letovima.
Zrakoplovna tvrtka je čak jednom objavila da će s leta "skinuti" oko 130 stjuardesa zbog visokog BMI-ja. Inače "zdrav" BMI je između 18,5 i 24,9, no kod aviokompanija to je često restriktivnije.
> > Uzeo je dnevnik od svoje žene stjuardese. Ono što je pročitao u njemu, 'diglo je zemlju na noge'
Dakle, jedan broj uniforme, a ne samo jednu uniformu