Otkako se ljetos pojavila pred čitateljima upokojene Jugoslavije, knjiga ovijena u plavo-bijelo-crvenu zastavu, s petokračnom zvijezdom na hrptu i naslovom “Leksikon Yu mitologije”, po Bosni i Hercegovini proslavila se do kultnog statusa. Odlično se prodaje i u Zagrebu, gdje se nekoliko preostalih primjeraka proteklih dana moglo kupiti još jedino na “Interliberu”. Od Željka Serdarovića iz nakladničke kuće “Post Scriptum” doznajemo kako je cijela prva naklada knjige od 3000 primjeraka rasprodana od ljeta.
- Prodaja je odlična, posebno imajući u vidu tabu oko knjige. Čak i Algoritam koji ju je odmah uzeo u distribuciju, nije ju odmah stavio u izloge. Taj je tabu srećom probijen te je 1000 primjeraka u Hrvatskoj planulo. Tekstovi su mahom na četiri jezika. Dominantan diskurs imaju hrvatski i srpski, no ima tekstova na slovenskom i makedonskom jeziku. Ima čak i jedan tekst na engleskom, čovjeka iz negdašnjeg DDR-a o snimanju filma “Winnetou” - rekao nam je Ž. Serdarović.
Knjiga je sunakladnički pothvat beogradskog “Rendea” i zagrebačkog “Postscriptuma”, a objavljena je 25. svibnja, na nekadašnji Dan mladosti, u Beogradu. Dizajnirana je u retrorecikliranom stilu. Poseban štih daju joj fotografije plakata, pozivnica, amblema i potreta YU estrade i sporta. Projekt su još 1989. osmislili Dubravka Ugrešić, Dejan Kršić i Ivan Molek, kako bi donijeli drukčiju retrospekciju jugoslavenskog razdoblja te artikulirali pojmove ondašnje popularne kulture. Na internetsku stranicu www.leksikon-yu-mitologije.net na koju su žitelji bivše Jugoslavije sa svih strana svijeta slali priloge koji su postali okosnica publikacije što su uredili Đorđe Matić, Iris Andrić i Vladimir Arsenijević.
Indeks elite
Indeks osoba na kraju knjige niže 1476 imena koja su prodefilirala kadrovskim stazama samoupravne, socijalističke i nesvrstane Jugoslavije. Društvo svakovrsnih fela, struka i profila: loptaša Džajića i Vukasa, glumaca Čkalje i Serdara, pjevačica i pjevača Ane Štefok i Šabana Bajramovića, slikara i kipara Berbera i Augustinčića, filmaša Vrdoljaka i Kusturice, pjesnika čika Jove Zmaja i Nazora, partijskih mogula Šuvara i braće Pozderac, novinara i komentatora Mladena Delića i Miroslava Lazanskoga itd. U indeksu najviše spomena (ne uvijek i prostora) dobili su, primjerice, Josip Broz Tito, Goran Bregović, Milena Dravić, Miroslav Krleža, Fahreta Jahić alias Lepa Brena i Velimir Bata Živojinović. Čini se da su vodeće indeksirane osobe pjevači i glumci, ta socijalistička varoška elita: Momčilo Bajagić, Željko Bebek, Zdravko Čolić, Cune, Tereza, Tozovac, Neda Arnerić, Milena Dravić, Boris Dvornik i tome slično.
Drugo izdanje
Leksikon YU mitologije zbirka je marginalnih, turbulentnih, duhovnih, potrošnih, kultnih i ideoloških sjećanja jedne južnoslavenske zemlje, kraja izrasla na figuri zagorskoga gurua svih vremena Josipa Broza. Jugoslavenstvo je bilo čudna mješavina Orijenta i Okcidenta, nekad s jasnim granicama, češće bezgranična utopija, država poput bosanskoga lonca, u kojemu su krčkala nacionalna jela na partijskoj vatri. I kako to biva kad staroga kuhara zamijene nedorasli šegrti, jela naših naroda u loncu prekipjela su i ugasila crvenu vatru. I premda je knjiga najbliža kompendiju duhovne socijalističke YU nadgradnje, ona je i društveno-politički sažetak jednoga sustava, koji se ljuljao između Istoka i Zapada.
- Već pripremamo i drugo, prošireno izdanje, koje će biti tiskano u 4000 primjeraka. Leksikon Yu mitologije još nije ni imao pravo predstavljanje, što ćemo ispraviti 29. XI, na bivši Dan republike u Beogradu, potom i u drugim gradovima bivše Jugoslavije - rekao nam je Ž. Serdarović.
Kronologija događaja
1946.
Prva omladinska savezna radna akcija Brčko - Banovići
1948.
Odbačena optužba Informbiroa
1950.
Ozakonjeno radničko samoupravljanje
1951.
Proizveden prvi domaći pisaći stroj
1956.
Sastanak Tito - Nehru - Naser na Brijunima, udareni temelji nesvrstanosti; počelo u Zagrebu emitiranje televizijskoga programa
1963.
Novi naziv države SFRJ
1971.
Smijenjeni čelnici ?Hrvatskoga proljeća?
1974.
Novi ustav SFRJ s AP Kosovom i Vojvodinom
1980.
U Ljubljani umire maršal Tito
1987.
U Beogradu smijenjen Ivan Stambolić, uspon S. Miloševića
1989.
Reforma A. Markovića: 1 DM sedam dinara, najava ratnih sukoba
1990.
XIV. Kongres i raspad SKJ