Te-kvon-do

Toni Nobilo: Povijesni dan za korejski poluotok

Te-kvon-do, Croatia Open
Foto: Slavko Midžor/PIXSELL
1/5
25.06.2017.
u 23:38

Južnokorejski predsjednik Moon Jae-in rukovao se sa svih 16 članova sjevernokorejskog demo-tima i njihovim dužnosnicima

Uz razbijeno cijelo skladište građevinskog materijala od strane dvaju korejskih demo timova, u južnokorejskom zimovalištu Muju u subotu je započelo Svjetsko prvenstvo u te-kvon-dou.

Daske i cigle razbijali su momci šakama, glavama, stopalima, koljenima, sve je prštalo, a bilo je i sjajnih poteza u prve dvije kategorije na prvenstvu (žene do 46 kg, muški do 54 kg) pa je već prvi dan bio atraktivan. No, daleko ‘najatraktivniji’ potez izveo je južnokorejski predsjednik Moon Jae-in i to u području sportske diplomacije.

Pozvao ih i na ZOI

Premda Sjeverna Koreja nije među onih 208 članica Svjetskog te-kvon-do saveza (WTF)kojeg priznaje MOO, domaćini su u goste pozvali cijelu delegaciju suparničkog Međunarodnog te-kvon-do saveza (ITF) kojeg vode ljudi iz komunističke Sjeverne Koreje. Gesta je to dobre volje usred vrlo napetih političkih odnosa na korejskom poluotoku.

Štoviše, govor južnokorejskog predsjednika Moon Jae-ina bio je pun snažnih, ali pomirljivih, poruka sjevernokorejskoj braći u stilu “te-kvon-do je jedan”, “Koreja je jedna”, a na kraju govora pozvao je sjeverne sunarodnjake da nastupe na Zimskim olimpijskim igrama sljedeće godine u Pyeongchangu.

Velik korak ka tome učinjen je upravo na otvaranju ovog SP-a jer su na istoj pozornici nastupila dva opozitna demo tima. Najprije južnokorejski (WTF), a potom sjevernokorejski (ITF). Atraktivniji su nam dojam ostavili Južnokorejci jer su imali više akrobatskih izvedbi, dok su Sjevernokorejci nudili razbijačku klasiku. No, pobjednik i ovog dvoboja bila je mirovna poruka ispisana na transparentu “mir je dragocjeniji od bilo kojeg trijumfa”.

- Ovdje prisutni sportaši možda nisu niti svjesni da je ovo bio potencijalno povijesni trenutak. Novi predsjednik Južne Koreje čovjek je koji je sklon fleksibilnom odnosu sa Sjevernom Korejom. Sklon je popuštanju u ime nacionalne unifikacije. Liberalnog je opredjeljenja, za razliku od svoje prethodnice koja je bila desno orijentirana. Predsjednik Moon Jae-in je pozvao da se kroz te-kvon-do uspostavi kanal i da se krene u zatopljavanje odnosa - kazao nam je Toni Nobilo, predsjednik Hrvatskog te-kvon-do saveza, dobar poznavatelj političkih prilika na korejskom poluotoku jer je još do prije tri godine bio dopredsjednik ITF-a pa ističe:

- Posljednjih mjeseci ovdje se doista zaoštrilo, skoro do usijanja i zato je predsjednik Južne Koreje poslao političke poruke koje su sasvim u skladu s načelima te-kvon-doa pa se tu ne može govoriti o iskorištavanju sporta u političke svrhe.

Potez sportske diplomacije

S obzirom da je i sam bio “razbijač”, odnosno doprvak svijeta u razbijanju šakom (1974.), Nobilo je bio pozvan i da kaže nešto o dvoboju dvaju demonstracijskih timova.

- ITF-ova razbijanja su klasika koju su WTF-ovci napustili. Oni ne razbijaju velike količine dasaka, ali sve kroz prezentaciju učine atraktivnijim. Oni rade “performance”, imaju bolji ritam i ostavljaju umjetnički dojam. ITF-ov nastup bio je, u smislu potrebne snage, zahtjevniji ali nije bio režiran te je uz puno pauza za zapadnjake bio pomalo dosadan.

No, ono što je nakon svega učinio predsjednik Moon Jae-in nikome nije bilo dosadno. Naime, čovjek je sišao u borilište i rukovao se sa svih 16 članova sjevernokorejskog demonstracijskog tima, ali i sa njihovim sportskim dužnosnicima. A da bismo vam to nekako prispodobili pokušajte zamisliti kako pokojni predsjednik Tuđman, nakon utakmice Dinama i Partizana (odigrane u srpnju 1997.), silazi na maksimirski travnjak i osobno se rukuje sa svakim partizanovcem.

Moonov potez je možda i najjači potez u sferi sportske diplomacije još od 70-godina i ping-pong diplomacije tadašnjeg američkog predsjednika Nixon na relaciji s Kinom.

Komentara 2

ST
starsandstripes
09:09 26.06.2017.

sport se zove taekwondo a ne te kvon do . bilo bi lijepo da novinar koji to pise zna bar ime sporta

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije