POBJEDA FURIJE (2:1)

Španjolska je u finalu Eura! Spektakl u Münchenu ponudio i najljepši pogodak turnira

REUTERS/Leonhard Simon
09.07.2024. u 22:56
Prvo poluvrijeme prštalo je od uzbuđenja, preokreta i drame, a aktualni svjetski doprvak nije se uspio vratiti u nastavku. Španjolska je prvi finalist Europskog prvenstva

Nogometna reprezentacija Španjolske plasirala se u finale EURO-a u Njemačkoj nakon što je u prvom polufinalnom ogledu u Munchenu pobijedila Francusku sa 2-1.

"Tricolori" su poveli u devetoj minuti golom Randala Kolo Muanija, no "Furija" je do kraja poluvremena okrenula rezultat golovima Laminea Yamala (21) i Danija Olma (25). U nastavku susreta više nije bilo golova.

U drugom polufinalu u srijedu se u Dortmundu sastaju Nizozemska i Engleska.

Sjajno je počela utakmica na Allianz Areni. "Tricolori" su poveli već u devetoj minuti. Kylan Mbappe je ubacio s lijeve strane, a Kolo Muani glavom zabio za 1-0. Međutim, "Furija" je u razmaku od 21. do 25. minute okrenula rezultat.

Izjednačio je Lamie Yamal u 21. minuti fantastično pogodivši sa 20-tak metara za 1-1. Madi napadač Barcelone se među strijelce upisao sa 16 godina i 362 oborivši dosadašnji rekord Švicarca Johana Vonlanthena koji je na EP-u 2004. u susretu protiv Francuske zabio pogodak sa 18 godina i 141 dan.

Yamal je na ovom EURO-u postao i najmlađi igrač koji je nastupio. U susretu 1. kola protiv Hrvatske je zaigrao sa 16 godina i 338 dana srušivši rekord koji je na prošlom EOUR-u postavio Poljak Kacper Kozlowski. Kozlowski je tada protiv Španjolske zaigrao u dobi od 17 godina i 246 dana.

Samo četiri minute kasnije rezultat je okrenuo Dani Olmo. Bivši igrač Dinama sjajno se oslobodio svog čuvara i pucao, a lopta se od Julesa Koundea odbila u gol. Prvotno je upisan autogol francuskom braniču, ali je UEFA kasnije promijenila odluku, pa je Olmo stigao do svog trećeg gola na prvenstvu. U nastavku susreta više nije bilo golova.

Španjolskoj će to biti peto finale, do sada je slavila tri puta (1964, 2008, 2012), dok je 1984. izgubila od Francuske.

EURO - POLUFINALE, 21.00, Allianz Arena, München
90'

GOTOVO JEEEEEEEEEE!!!!! ŠPANJOLSKA JE U FINALU EUROPSKOG PRVENSTVA!!!!!!!

90'

Vjerojatno zadnja šansa na utakmici. Griezmann glavom šalje loptu preko gola.

90'

Lamine Yamal dobiva žuti karton.

90'

Pet minuta nade za Francuze, a pet minuta strepnje za Španjolce.

86'

Ne ide ga, pa ga ne ide. Ponovno je Mbappe prošao na svoj karakterističan način, ali šalje loptu preko gola. Vrijeme ističe, Tricolori su sve bliže ispadanju.

81'

FRANCUZI NONSTOP PADAJU NA YAMALOV TRIK. 16-OGODIŠNJAK JE PONOVNO NAŠAO PROSTOR NA ISTOJ POZICIJI KAO KOD GOLA I UPUTIO UDARAC, ALI LOPTA ODLAZI MALO PORED VRATNICE.

76'

Udarac Thea Hernandeza s 15 metara odlazi preko gola.

65'

Francuzi vrše strašan pritisak, hoće li Furija izdržati?

63'

Dembele je ubacio nakon kornera, a Upamecano pucao preko gola. Ostaje 2-1.

61'

Tchouameni dobiva žuti karton.

60'

KAKVA ŠANSA ZA FRANCUSKU. DEMBELEOV POKUŠAO REFLEKSNOM REAKCIJOM SPRIJEČIO JE SIMON.

56'

Mbappe je uputio šut kroz šumu nogu, no Simon je na mjestu.

53'

Dembele je ubačajem našao Tchouamenija, ali veznjak Francuske puca direktno u Simona.

50'

Cucurella niskom loptom traži Moratu, francuski branič ju izbija.

47'

FANTASTIČNU LOPTU DOBIO JE NICO WILLIAMS, ALI MAIGNAN JE IZLETIO DALEKO OD GOLA I IZBIO JU.

46'

Počinje drugo poluvrijeme.

45'

Spektakularno prvo poluvrijeme je iza nas. Nadajmo se da će takvo biti i drugo.

45'

Igrat će se još dvije minute sudačke nadoknade.

44'

Opasan ubačaj Dembelea izbila je obrana Furije.

40'

Yamal je ponovno zaprijetio Francuzima za sličan način kao kod pogotka, ali Theo Hernandez je skrenuo loptu u korner.

36'

Ruiz je opucao iz daljine, a netko od Francuza je skrenuo loptu i umalo prevario Maignana.

31'

Williams je petom podvalio loptu Morati, međutim obećavajuća šansa je neiskorištena.

25'

OLMOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!! 2-1 ZA ŠPANJOLSKU!!!!!!!! KAKAV SPEKTAKL U MUNCHENU.

21'

LAMINEEEEEEEEEEEEE YAMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAL!!!!!!!!! KAKVA GOLČINA NAJMLAĐEG SUDIONIKA EURA U POVIJESTI. GOLČINA S 25 METARA OD STATIVE ZA 1-1.

19'

E na ovo smo čekali cijeli Euro. Mbappe u svom klasičnom prodoru pronalazi prostora za šut, branič Španjolske blokirao u zadnji čas.

16'

Slobodnjak Mbappea završio je u živom zidu.

14'

Prvi žuti karton na utakmici. Dobio ga je Jesus Navas.

9'

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!!!!! KOLOOOOOOOOOOO MUANIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!! MBAPPE GA JE NAŠAO FENOMENALNIM UBAČAJEM, A NAPADAČ PSG-A ZAKUCAVA ZA 1-0.

5'

KAKVA OBEĆAVAJUĆA ŠANSA ZA FURIJU. YAMAL I RUIZ ZAMIJENILI SU ULOGE, A RUIZ JE U PETERCU BIO NAJVIŠI U SKOKU, ALI JE POSLAO LOPTU PREKO GOLA.

3'

Španjolski napadaju od samog početka. Ruiz je kvalitetnim ubačajem tražio Yamala koji se u zadnji čas poskliznuo.

1'

Počela je utakmica.

SASTAVI

ŠPANJOLSKA: Simon - Navas, Nacho, Laporte, Cucurella - Rodri, Fabian Ruiz - Yamal, Olmo, Williams - Morata

FRANCUSKA: Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, Hernandez - Kante, Tchouameni, Rabiot - Dembele, Kolo Muani, Mbappe

KOSTUR

Ovako trenutno izgleda kostur Europskog nogometnog prvenstva:

Cup tree provided by Sofascore
POČETAK

Dobra večer, poštovani čitatelji portala Večernjeg lista. Još samo tri utakmice ostale su do kraja ovoljetnog Europskog prvenstva u Njemačkoj. Danas je na rasporedu prvo polufinale, dvoboj Španjolske i Njemačke na minhenskoj Allianz Areni. Ostanite uz nas i pratite ovu zanimljivu utakmicu iz minute u minutu.