U Sjedinjenim Državama u prirodu su prvi put pušteni genetski modificirani komarci. Biotehnološka tvrtka Oxitec time je pokrenula kontroverzno ispitivanje insekata u Floridi nakon što su to godina stanovnici odbijali, a bilo je i regulatornih komplikacija, objavio je Nature. Borba za odobrenje istraživanja i prihvaćanje ovakvog eksperimenta trajala je desetak godina. Ovog vikenda pokus je počeo na Florida Keysu, a cilj mu je provjeriti metodu kojom bi se suzbila populacija divljih komaraca Aedes aegypti koji mogu nositi uzročnike Zike, denga groznice, chikugunye ili žute groznice. Oxitec, koja nije američka, već britanska tvrtka, prije ovoga testirala je takve genetski modificirane komarce u Brazilu, Panami, na Kajmanskim otocima i u Maleziji.
Pustit će ih 20 milijuna
Sve do sada u Sjedinjenim Državama ovakvo nešto nije se pokušavalo s komarcima, ali jest s kupusnim moljcem u državi New York te pamukovim moljcem u Arizoni. I jednu je i drugu vrstu također modificirao Oxitec. Na sporne komarce s Floride otpada ukupno oko 4 posto ukupne populacije komaraca, što se ne čini puno, no zbog bolesti koje mogu prenijeti na čovjeka ipak se smatra vrlo ozbiljnom opasnošću.
Modificirani komarci muškog su roda, ne grizu, a zadatak im je, prirodno, da se pare s lokalnom ženskom populacijom koja uglavnom ubodima i prenosi bolesti. Modificirani komarci nose gen kojim će se usmrtiti žensko potomstvo u ranim stadijima kada su komarci još ličinke. Muško potomstvo neće ugibati, ali će postati nositeljima smrtonosnog gena i prenijeti ga na buduće generacije. Što više ženki ugine, to će se više smanjivati populacija opasne vrste komaraca Aedes aegypti. Razlog za odobrenje ovakvog testiranja stalni je porast bolesti koje prenose komarci na Floridi. Još su 2009. na Floridi zabilježeni slučajevi lokalnog prijenosa virusa denga groznice, a nekoliko godina poslije i Zike.
Krajem travnja stigle su kutije s jajašcima Oxitecovih komaraca. Postavljene su na šest lokacija u tri okruga na Florida Keysu. Iz tih kutija trebalo je poletjeti oko 12.000 komaraca u razdoblju od 12 tjedana. U drugoj fazi, koja bi trebala nastupiti kasnije ove godine, nakon što se prikupe podaci o prvoj invaziji, gotovo 20 milijuna komaraca zazujat će u periodu od oko 16 tjedana, naveo je Oxitec. U osnovi je ideja ovakvog projekta, koji je očito kontroverzan za mnoge jer uključuje riječi ‘genetski modificiran’, da bude alternativa insekticidima koji se masovno koriste, ali su s vremenom insekte učinili otpornima na svoje djelovanje. Čuvarima prirode i znanstvenicima ponestaje oružja protiv njih.
Svijetle kako bi ih prepoznali
Provodit će se i analiza ponašanja komaraca. Hvatat će se dio insekata koji odu u prirodu, a onda promatrati koliko su daleko dospjeli od kutija u kojima su dopremljeni, koliko su uspjeli poživjeti, jesu li uspjeli smanjiti aktivnu žensku populaciju te ugibaju li doista nove ženke sa smrtonosnim genom. Prepoznavat će ih tako što nose fluorescentni označavajući gen zbog kojega će zasvijetliti kada ih se izloži svjetlosti određene boje. Plan je da se rezultati testiranja predstave Američkoj regulatornoj agenciji za okoliš, EPA, koja je testiranje i odobrila.
Podaci će pomoći EPA-i da odluči može li Oxitec komarce puštati i drugdje u SAD-u. Testiranja u Brazilu i drugim zemljama i dalje traju. Ali opasnost od takvog eksperimenta lokalna je zajednica prepoznala u mogućnosti da ih – ipak ubodu, ali i da poremete floridski ekosustav. Usto, nisu sretni što su uopće izabrani za ovakvo testiranje – prijete da će insekticidima pošpricati lokacije na kojima će biti postavljene kutije s GMO komarcima.
VIDEO: Ovaj gradić ima toliko malo stanovnika, da svi žive u istoj zgradi: Pogledajte kako izgleda!
Tako to krene.... Put prema paklu popločan je dobrim namjerama