Nema učinkovitog cjepiva

Afrička svinjska kuga u Mađarskoj! Oglasilo se i Ministarstvo

svinje
Foto: Borna Filić/PIXSELL
28.04.2018.
u 16:03

Afrička svinjska kuga je virusna bolest svinja koja nije opasna za ljude ni za druge životinje, napominje Ministarstvo vanjskih poslova

Afrička svinjska kuga (ASK), jedna od najopasnijih bolesti svinja koja znatno utječe na promet svinja i ima ozbiljan ekonomski učinak na poljoprivredno stanovništvo, posebno proizvođače i uzgajivače svinja, došla je do hrvatske granice. Bolest se pojavila u Mađarskoj u sjevernom dijelu te susjedne zemlje.

Ova bolest može nanijeti dalekosežne posljedice za svinjogojsku proizvodnju jer nema učinkovitog cjepiva i, kad se pojavi, cijela se populacija svinja mora usmrtiti. Sada je već prisutna u sedam zemlja u EU – u Poljskoj, Litvi, Letoniji, Ukrajini i Bjelorusiji te Češkoj.

Mađarska je ovaj tjedan izvijestila o prvom izbijanju spomenute virusne bolesti unutar populacije divljih svinja, a locirana je u županiji Heves, na sjeveru zemlje, nedaleko od granice sa Slovačkom. Odmah je obaviještena i Svjetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Češka angažira i vojsku

Do sada je na razini EU evidentirano 2138 slučajeva, a samo u Poljskoj 104 nova slučaja od početka godine. Zbog opasnosti od širenja bolesti ovih se dana hitno sastala i Copa Cogeca, europsko udruženje poljoprivrednika u Bruxellesu, na čijem je sastanku objavljeno da je do sada bolest prouzročila štetu od oko 1,5 milijardi eura u sektoru.

Prema neslužbenim informacijama, sve više zemalja sprema poduzeti radikalne mjere odstrela dijela populacije divljih svinja, koje su uglavnom glavni prijenosnici bolesti, a već sada postoje naznake da će Češka angažirati čak i vojsku da krene u smanjivanje populacije divljih svinja te da slično planira i Mađarska. S obzirom na to da Hrvatska graniči s Mađarskom, ovako radikalna mjera mogla bi utjecati na bježanje divljih svinja prema Hrvatskoj, što bi moglo dovesti do pojave bolesti i kod nas.

Goran Jančo, predsjednik Središnjeg saveza uzgajivača svinja Hrvatske, kaže da je pojava bolesti u susjednoj Mađarskoj zvono na uzbunu jer je očito da se približila te da je potrebno poduzeti preventivne mjere. Kaže da se najveći dio domaće proizvodnje svinja odvija u blizini mađarske granice što je veliki problem, no još je veći problem što se iz Mađarske uvoze i velike količine živih životinja, ali i mesa.

Žica ih može spriječiti

– Sreća je što je Mađarska zbog migrantske krize na granici s Hrvatskom i Srbijom postavila žičanu ogradu, što može divlje svinje spriječiti u dolasku do nas – kaže.

Direktor Croatiastočara Branko Bobetić ističe da je afrička svinjska kuga opasnija od ptičje gripe, koja se pojavljuje sezonski. Hitno je potrebno angažirati sve inspekcije kako bi se na vrijeme krenulo s preventivnim mjerama. Ističe da je Hrvatska prošle godine uvezla više od 400.000 prasaca, od čega čak 30.000 iz Mađarske, a od 16.000 svinja težih od 50 kg iz Mađarske je došlo njih čak 14.000. U Hrvatskoj je prošle godine svinje držalo više od 94.000 poljoprivrednih gospodarstva, a u uzgoju je bilo oko 1,4 milijuna svinja.

Ministarstvo: Afrička kuga nije opasna za ljude

Afrička svinjska kuga je virusna bolest svinja koja nije opasna za ljude ni za druge životinje. Bolest se obično na svinje prenosi kontaktom sa zaraženom divljom svinjom, najčešće slinom.

Veterinarska inspekcija Ministarstva poljoprivrede provodi pojačane kontrole držanja svinja u zatvorenim prostorima kako bi se spriječio kontakt s divljim svinjama. Svinje se moraju držati u zatvorenom i ograđenom prostoru kako ne bi došle u kontakt s divljima svinjama, javili su priopćenjem iz Ministarstva poljoprivrede koje prenosimo.

- Sve službe su u potpunoj pripravnosti i u slučaju sumnji na bolest spremne poduzeti propisane mjere za tu bolest. Republika Hrvatska u stalnom je kontaktu s predstavnicima mađarskih ovlaštenih tijela koja su zadužena za suzbijanje afričke svinjske kuge, kao i  s Europskom komisijom.

U pripremi su  krizni stožeri po županijama (veterinarski inspektori, lovci,  policija, predstavnici lokalne uprave,…) koji će postupati u slučaju pojave bolesti na našem području. 

Nakon pojave ASK u zemljama regije, pojačali smo aktivnosti - sve službe upoznate su s kriznim planom za sprečavanje bolesti, a veterinari provode pojačane biosigurnosne mjere:

  • kontrola uzgoja svinja (posebno na otvorenom) i uzorkovanje radi laboratorijske pretrage,
  • sprečavanje kontakta divljih svinja s domaćim svinjama,
  • ukidanje hranilišta za divlje svinje,
  • pojačana kontrola tijekom lova i rukovanja s trupovima divljih svinja.

Podsjećamo, ASK nikada nije zabilježena na području Republike Hrvatske. Ministarstvo poljoprivrede RH, još od 2010., provodi mjere kontrole i nadzora radi prevencije afričke svinjske kuge.

Nadalje, Ministarstvo poljoprivrede je lovoovlaštenicima u Hrvatskoj naredilo pojačani odstrel divljih svinja - do 1. kolovoza moraju odstrijeliti 2.500 grla.

Pozivamo sve uzgajivače svinja na strogo pridržavanje pravila o označavanju, premještanju i prometu životinja te obveznu dezinfekciju vozila kojima prevoze žive životinje.

Posjednici svinja dužni su svako uginuće svinje i pojavu znakova bolesti odmah prijaviti ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji.

Pozivamo sve posjednike svinja i lovce da se za sve dodatne informacije obrate Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane:

Kontakt telefon 01 6443 540 i  099/815 6254 ili e-mail: veterinarstvo@mps.hr.

Komentara 27

Avatar MEFISTO
MEFISTO
16:47 28.04.2018.

Konačno da vidimo i petokolonaše na naslovnici VL !!!

Avatar Ante-Portas
Ante-Portas
19:39 28.04.2018.

Soros je kriv.

LU
lucio2
21:54 28.04.2018.

Takodjer poznata kao Orbanovska kuga.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije