Austrijski ministar socijalne skrbi, zdravlja i njege Rudolf Anschober rekao je u utorak na konferenciji za novinare da se pozitivan trend u borbi protiv širenja koronavirusa u Austriji nastavlja, kako brojke pokazuju da je situacija „vrlo stabilna“ i da je „prvi korak otvaranja Austrije 14. travnja odlično savladan te da gotovo i nije imao učinak na korona brojke“.
Na konferenciji su govorili i ministar unutarnjih poslova Karl Nehammer, voditeljica referentnog Laboratorija za testiranje protutijelima Bečkog medicinskog Sveučilišta Monika Redlberger-Fritz i šef austrijskog Saveznog ureda za kriminalitet Gerhard Lang.
„Austrija je i dalje na vrlo, vrlo dobrom putu i prvi je korak otvaranja pokazao da nije došlo do širenja zaraze i da je dnevna stopa zaraze ostala niska. Trenutačno iznosi 0,2 posto, za razliku od početka kada je bila 57 posto“, istakao je Anschober. Napomenuo je kako će drugi korak otvaranja od početka do kraja svibnja biti „odlučujući“. „Svibanj će biti odlučujući. Ukidanje ograničenja kretanja i to postupno, ali široko otvaranje najteži je izazov“, upozorio je, poručivši: „Stoga smo jako oprezni!“
„Svaki korak otvaranja popraćen je trostrukim zaštitnim i sigurnosnim mjerama, zaštitom usta i nosa, držanjem fizičkog razmaka te dnevnim praćenjem brojki zaraze i Containmenta 2.0, da se tamo, gdje se pojavi nova zaraza, najbrže moguće prije testira, locira i izolira“, dodao je.
„Naše osnovno pravilo je: 24+24+24“, rekao je Anschober pojasnivši 24-satni razmak između pojedinih faza i poduzimanja akcija: od utvrđivanja simptoma zaraze Covidom-19 preko testiranja do lociranja kontakata zaražene osobe i izolacije, po 24 sata. Austrijski ministar zdravlja također je najavio precizni plan testiranja za slijedeće mjesece, ustvrdivši kako Austrija u međunarodnim razmjerima što se tiče testiranja stoji s 3.150 testova dnevno na 100.000 stanovnika „izuzetno dobro“. Istakao je kako se unatoč sadašnjih „samo“ 0,5 posto pozitivnih testova mora biti na oprezu, jer će nas koronavirus „još dugo pratiti“.
„Najvažnije je izbjeći masivne priraste broja zaraženih – jer ono što bi bilo najgore, je drugi val“, poručio je, apelirajući na one, kako je rekao, „vidno umorne“ od korona krize da „ne popuste“ i time „ne dopuste“ širenje koronavirusa. Upozorio je Austrijance na masovno širenje neistina i Face News na društvenim mrežama, koje „siju nesigurnost“ u narodu. Anschober je rekao kako vlada s ciljem pravovremenog sprečavanja širenja zaraze namjerava uvesti široko rasprostanjeni „Screenings“ na „dobrovoljnoj bazi“.
Na upit da li namjerava uvesti i upotrebu mobilne aplikacije za praćenje kontakata zaraženih u borbi protiv širenja koronavirusa, kako bi se izbjegao gospodarski i društveni kolaps, Anschober je naglasio da će uporaba aplikacije biti „dobrovoljna“ te da njenoj optimalizaciji kako Crveni križ još radi.
Anschober je na kraju izvijestio javnost o današnjoj epidemiološkoj situaciji u Austriji: 15.650 do sada potvrđenih zaraza (+0,2 posto), 1.640 trenutačno bolesnih osoba, od čega je 416 u bolnicama, uključujući 104 na intenzivnoj njezi. Do sada je preminulo 606 osoba, od čega najviše u Beču (137). Ukupno je od Covida-19 ozdravilo 13.462 Austrijanca.
Ministar unutarnjih poslova Nehammer je rekao kako se, obzirom na otvaranje, Austrija trenutačno nalazi u „vrlo osjetljivoj fazi“. Istakao je značaj i dobru suradnju građana s policijom u sprečavanju širenja koronavirusa.
„Zajedničkim djelovanjem imamo šansu spriječiti da drugi val ne dođe i bude pandemijski tsunami“, ustvrdio je. Napomenuo je kako upotreba korona Tracing-Appa ostaje „dobrovoljna“. Nehammer je poručio kako je austrijski MUP u kontaktu s kolegama iz austrijskog susjedstva oko otvaranja granica, no da je pritom najvažniji kriterij „ne dozvoliti ulaz u zemlju, novom valu zaraze“.
Šef Saveznog ureda za kriminalitet Lang je istakao kako „sigurnost ima više lica“, pobrojavši opasnosti koje joj prijete. Virologinja Redlberger-Fritz je ustvrdila kako se još uvijek, unatoč stalnom pozitivnom razvoju epidemiološke situacije u zemlji, „još uvijek nalazimo u sredini pandemije“. Predstavila je razne vrste korona testova, uključujući i serološke te testove slučajno izabranih osoba, čiji je značaj u ponedjeljak pokazao rezultat prevalentne Studije predstavljene u ponedjeljak u sjedištu austrijske Vlade u Beču kako je „samo“ 0,15 posto austrijske populacije ili oko 11.000 Austrijanaca, krajem travnja, bilo stvarno zaraženo koronavirusom.