Bivši zaposlenik britanskog konzulata u Hong Kongu rekao je da ga je kineska tajna policija premlaćivala, lišila sna i vezala lancima kako bi pokušala izvući informaciju o aktivistima koji predvode prodemokratske prosvjede, objavili su u srijedu BBC i Wall Street Journal.
Simon Cheng, hongkonški građanin koji je radio za britansku vladu gotovo dvije godine, uhićen je dok je putovao u kontinentalnu Kinu u kolovozu. Držali su ga 15 dana.
"Bio sam u okovima, vezanih očiju", rekao je 29-godišnjak za BBC.
Rekao je za Journal da su ga opetovano ispitivali o ulozi za koju su sumnjali da je Britanija odigrala u poticanju nemira.
Cheng je iz straha otkrio lozinke na svom mobitelu i na profilima društvenih mreža, imenovao dvojicu britanskih dužnosnika u konzulatu s vojnom i obavještajnom prošlošću i otkrio neke detalje o ljudima koji su sudjelovali u prosvjedu.
Britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab osudio je kinesko postupanje prema Chengu koje je opisao kao "mučenje". Pozvao je kineskog veleposlanika kako bi mu zbog toga izrazio "zgražanje".
"Jasno sam dao do znanja da od kineskih vlasti očekujemo da provedu istragu i počinitelje pozovu na odgovornost", rekao je Raab za Journal.
Kineski veleposlanik u Londonu Liu Xiaoming u ponedjeljak je optužio strane države, uključujući Sjedinjene države i Veliku Britaniju za miješanje u kineska unutarnja pitanja kroz njihove reakcije na nasilne sukobe u Hong Kongu.
Azijsko financijsko središte i bivša britanska kolonija koja je pod kineskom vladavinom od 1997., ali uživa stupanj autonomije pod načelom "jedna zemlja, dva sustava", u kaosu je gotovo šest mjeseci.
Tako se svugdje postupa sa izdajnicima.Što se čudi?