Jasno je da je došlo do usporavanja procesa konvergencije nakon što su iscrpljene mogućnosti koje je nudila tranzicija. Čini se da nam, želimo li ponovo ubrzati taj proces, na dnevni red dolaze složenija strukturna pitanja, kazao je guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić na otvorenju konferencije HNB-a i MMF-a u Dubrovniku.
Obično ih nazivaju strukturnim reformama, no možemo ih zvati i drugim imenima ako je iz nekog razloga u vašoj zemlji pojam strukturnih reformi postao u određenoj mjeri nepopularan, kao što je to slučaj u Hrvatskoj, kazao je Vujčić obraćajući se guvernerima i ministrima financija iz 20-tak država s jugoistoka Europe.
Zanimljivo je, zapravo, kako može nešto što još nije osmišljeno, a kamoli provedeno, već postati nepopularno. Vjerujem da je to u velikoj mjeri zbog toga što javnost često ne razumije o čemu govorimo kada govorimo o strukturnim reformama, institucionalnim reformama, izgradnji institucija i sličnim pitanjima. A nekolicina koja to razumije obično je ona koja se tim reformama i suprotstavlja jer je vrlo vjerojatno riječ o predstavnicima jedne od posebnih interesnih skupina. Dobro organizirana vrlo mala manjina koja bi bila na gubitku, ili barem vjeruje da bi bila na gubitku u slučaju provedbe reforme. To, u kombinaciji s društvenim normama/kulturom, čini reforme tako teškima. Dobro organizirana manjina naspram neupućene većine, ili većine koja još uvijek njeguje krivu vrstu vrijednosti. Stoga ne samo da moramo razumjeti stvari koje treba učiniti kako bi naša gospodarstva i društva učinili djelotvornijima i produktivnijima već to moramo i nadalje objašnjavati javnosti, istakao je Vujčić.
Dodao je kako povijest Dubrovnika sadržava i važne lekcije za europske zemlje koje teže postizanju održive konvergencije. Kao prvo, razborita monetarna i fiskalna politika potrebna je za povećanje otpornosti zemalja na vanjske šokove, čime se osigurava stalan rast prihoda bez čestih poremećaja zbog gospodarske krize. Danas znamo da gospodarska kriza obično trajno utječe na rast. Kao drugo, adekvatna socijalna skrb, poput obrazovanja i zdravstvene skrbi, neophodna je za stvaranje stručnoga i motiviranoga ljudskoga kapitala. I, naposljetku, potrebno je povoljno poslovno okružje, s vladavinom prava i učinkovitom raspodjelom kapitala, za jačanje razvoja najproduktivnijih sektora, čime se iskorištavaju komparativne prednosti.
Hrvatski predstavnici na konferenciji s MMF-om: Anemicni Plenkovic, dijete komunisticke burzoazije (otac profesor politicki znanosti u Jugoslaviji a sad u "prijateljskoj" Sloveniji a mama vojna lijecnica od povjerenja). U Ministarstvu vanjskih poslova naucio neraditi u Bruxelles-u usavrsio. Dalicka, "klimoglava" do grla umocena u kriminal u Agrokor-u i kraljica nepotizma - muza postavila u Upravu INE. Vujcic, neradnik i marijoneta stranih banaka u RH. Zdere dnevno na nas racun u Takenoku i po poslu samo osta zapazen kad je trazio kuhara "koji sljubljuje vino i hranu". Sad neka si svatko sam zamisli sto ce ti jahaci apokalipse dobro dogovoriti za Hrvatsku i koje ce reforme sprovesti ...