U ponedjeljak u Hrvatskoj počinje prva faza popuštanja mjera ograničenja koje su uvedene zbog koronavirusa, ali uz uvjet da se i dalje provode epidemiološke mjere i održava fizička udaljenost. Hrvatski zavod za javno zdravstvo jučer je izdao jasne preporuke za prvu fazu “relaksacije”. Od ponedjeljka se, primjerice, ponovno uspostavlja javni gradski i prigradski prijevoz. Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak jučer je objasnio da će javni prijevoz funkcionirati tako da će putnici prilikom ulaska u autobus ili tramvaj biti obaviješteni da drže socijalnu distancu, a na raspolaganju će im biti i dezinfekcijska sredstva. No neće biti kontrola, nego se apelira na svijest građana. Pritom se preporučuje da se u javnom prijevozu koriste zaštitne maske.
Kontrolori u tramvaju
HZJZ preporučuje i da se broj putnika u tramvaju ograniči na broj sjedećih mjesta. Kontrolori pri kontaktu s putnicima moraju nositi masku za usta i nos te koristiti jednokratne rukavice koje se moraju dezinficirati ili promijeniti nakon obilaska svakog tramvaja. Broj i raspored putnika u sjedalima je takav da omogućava propisani razmak između njih. Tako treba sjediti jedna osoba u redu, tako da sjede naizmjence na krajnje lijevom i krajnje desnom sjedalu. U vlakovima koji imaju sjedala u redovima kao autobus, treba sjediti jedna osoba u redu, na način koji je prethodno opisan. Ne smiju biti više od dvije osobe u jednom kupeu, osim ako nije riječ o članovima iste obitelji.
Na brzobrodskim linijama treba ograničiti broj putnika tako da najviše 50 posto sjedećih mjesta bude zauzeto kako bi se održavao propisani razmak, a stajaćih mjesta nema. Preksutra se ponovno otvaraju i sve trgovine, osim onih u trgovačkim centrima. Radno vrijeme trgovina vraća se na staro. No trgovine čije je radno vrijeme dulje od 10 sati morat će imati dvije smjene s pauzom da se obavi dezinfekcija. U svim trgovinama će se morati poštovati socijalna distanca, a kako je objasnio Capak, u prodavaonicama odjećom roba se neće smjeti isprobavati.
VIDEOKrunoslav Capak o popuštanju mjera
– Gdje god je to moguće, preporučit će se da se ne koriste kabine nego da se roba odnese kući i da se onda proba i vrati u slučaju potrebe. Rizik je najveći kod odjeće koja se navlači preko glave, tu mogu ostati kapljice. Preporuka je da se roba koja se vrati stavi pet dana sa strane da virus, ako postoji, odumre – objasnio je Capak.
Međutim, nedjeljom i blagdanima neće biti dopušten rad trgovinama, osim kioscima, pekarnicama, trgovinama kruhom i pekarskim proizvodima i trgovinama na benzinskim postajama. Zaposlenicima u trgovinama, pak, prije dolaska na posao preporučuje se da izmjere temperaturu i ako ona bude iznad 37,2 da ostanu doma i jave se epidemiologu. Određeno je i da bude maksimalno 15 kupaca na 100 četvornih metara neto površine trgovine.
Za maske je Capak kazao da je preporuka da se one nose na svim mjestima, pogotovo u zatvorenom. HZJZ je inače u svojim preporukama naveo da se općenito savjetuje nošenje zaštitnih maski svima na javnim mjestima, u javnom prijevozu, u trgovinama, na radnome mjestu... Starijima od 65 godina i kroničnim bolesnicima ne preporučuje se odlazak ni u kakve gužve kao ni korištenje javnog prijevoza, a prije odlaska liječniku trebaju se najaviti telefonom.
Frizerke u iščekivanju
Što se tiče povratka ljudi na radna mjesta, Capak je objasnio da su poslodavci dobili upute da, ako je to moguće, djelatnici rade od kuće, a ako se može poštovati pravilo socijalne distance od dva metra i korištenje maske, onda mogu raditi u poslovnom prostoru.
U ponedjeljak se otvaraju i knjižare, knjižnice, galerije i muzeji. Knjige u knjižarama trebaju biti u najlonu radi dezinfekcije.
A jedan od najiščekivanijih dana u Hrvatskoj je 4. svibnja, kad će ponovno moći raditi i frizerski saloni. No pod kojim uvjetima, to još nije jasno.
– Nabavila sam jednokratne ogrtače i ručnike, puno dezinficijensa, maskice za radnice, zaštitnu opremu, vizire, sve što treba. Sve je jednokratno, bacat će se nakon svake klijentice. Škare i češalj nakon svakoga šišanja ići će u sterilizator, a uzimat će se sterilno, koje će stajati već spremljeno u vrećici. Čitala sam naputke koje su dali u Sloveniji pa sam se prema tome pripremala. Nama još nitko nije dao nikakvu službenu obavijest – priča Marijana Talović, vlasnica salona Beauty House iz Osijeka.
A jesmo jadni!