Imanje i dvorci Tikveš, u srcu Kopačkog rita, stoljećima je bilo omiljeno odredište aristokracije i političkog vrha, u miru bogatih šuma, okruženih barama.
Dvorci su u Domovinskome ratu i tijekom okupacije Baranje potpuno devastirani. Zasjali su, konačno, starim sjajem i u novom ruhu. Kompleks je obnovljen i prenamijenjen u Prezentacijsko-edukacijski centar Tikveš, opremljen suvremenim i fascinantnim multimedijskim rješenjima.
Jedinstveno oblikovani postav zamišljen je kao ishodište edukacije o prirodnim značajkama Kopačkog rita i važnosti njegova očuvanja. Projekt je vrijedan više od 61 milijuna kuna, od čega je EU sufinancirala čak 43,8 milijuna.
Obnovljeni dvorac danas je službeno otvoren, a prvi put će tako biti dostupan svim građanima, a ne samo "odabranima", kao nekada.
- Napokon je završena obnova tri građevine, a riječ je o novom dvorcu, aneksu novog dvorca i ladanjskoj vili, koje su pretvorene u prekrasni prezentacijsko-edukacijski centar gdje će se posjetitelji moći upoznati s prirodnom baštinom, na kojoj je i naglasak, ali u kontekstu povijesnih događaja u kompleksu Tikveš – kazala je Nataša Ciprijanović, stručni vodič u novom Centru.
- Kompleks je od svog početka bio rezidencijalno središte, i uvijek zatvorenog tipa, za vladare ili uvažene goste dvorca. Služit će od sada za zaštitu prirode i promociju zaštićenog područja na kojem se nalazi. Konačno će, zapravo, dobiti svrhu koju je trebao imati od početka, jer borba za zaštitu ovoga područja trajala je i dvjesto godina prije same zaštite – dodala je ona.
Priroda, ali i prošlost, u dvorcima su prikazani najmodernijom tehnologijom. Dvorcem "lebdi" lik plemkinje Isabelle, lovkinje i zaljubljenice u prirodu, kojoj je ta adresa bila ljetnikovac i omiljeno odmaralište. Imala je ona jedan od, u to doba, prvih pet proizvedenih fotoaparata. I dobro oko. Njezine fotografije, nastale 1850-ih, dio su postava u obnovljenim dvorcima. Divljene izazivaju i hologrami životinja, primjerice orla štekavca...
- S ovim sadržajem dobivamo mogućnost snažnije edukacije i prezentacije, prije svega našoj djeci, o važnosti prirode. Drugo je mogućnost disperziranja posjetitelja u parku prirode, dakle smanjit ćemo pritisak na područje oko jezera Sakadaš. I treće, projekt će, vjerujemo, bitno doprinijeti razvoju lokalne zajednice, kroz prodaju suvenira ili iznajmljivanje smještaja – naveo je Ivo Bašič, ravnatelj JU Park prirode Kopački rit.
Ministrica Nataša Tramišak istaknula je kako je više od dvije milijarde kuna iz EU uloženo u kulturnu i prirodnu baštinu diljem Hrvatske u razdoblju od 2014. do 2020. Više od 80 milijuna kuna, dodala je, investirano je u projekte u Parku prirode Kopački rit, a sve će to doprinijeti, kazala je, zaštiti prirodne baštine, ali i privlačenju turista, kao i prepoznatljivosti Hrvatske u svijetu.
Priprema se i obnova obližnjeg dvorca Eugena Savojskog u Bilju.
- Turističke su brojke više nego odlične, i vjerujem kako ćemo uskoro postati vrlo atraltivna, snažna, jaka kontinentalna destinacija, dobro organizirana i s kvalitetnom ponudom – poručio je osječko-baranjski župan Ivan Anušić.
nije imao ništa osim dvorca, lovišta, brodova. vila, rezidencija, cadilaca...i blaga glasa kojim je odlučivao o životu i smrti, vaš neumrli, ljubićica i maršal!