gubitci od 850 milijuna eura

EUIPO: Milijuni Europljana gledaju ilegalne sportske prijenose i kupuju fejk sportsku opremu

Foto: Jolanda Rak Šajn
1/3
12.06.2024.
u 13:50

Tijekom operacije otkriveno je 552.611 komada obuće, 1,140.343 komada sportske odjeće i 5,497.460 lažnih etiketa s logotipima.

Čak 12% hrvatskih građana pristupilo je sadržaju ili ga streamao iz ilegalnih internetskih kanala za gledanje sporta, od čega četvrtina (27%) u dobi od 15 do 24 godine, dok je 5% mladih svjesno kupilo krivotvorenu sportsku opremu putem interneta, samo su neki od rezultata istraživanja EUIPO-a (Ureda EU za intelektualno vlasništvo) o percepciji, osviještenosti i ponašanju građana Europske unije. Ove godine, tvrde iz EUIPO-a, svijet se priprema za gledanje spektakularnih golova tijekom Eura 2024, fotofiniša na Tour de Franceu i trenutaka osvajanja zlatnih medalja na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Parizu. Mnogi će ih gledati, a milijuni – i ilegalno.

Osim samih prava emitiranja velikih sportskih događanja, intelektualno vlasništvo (IP) je posvuda: od kultnih olimpijskih krugova, imena i likova vrhunskih sportaša, do sportske opreme natjecatelja, službenih maskota i suvenira događanja. Međutim, novac, milijuni gledatelja i potrošača privlače prevarante, tvrde iz EUIPO-a. Ilegalni online prijenosi mogući su za sve vrste sadržaja, uključujući sportska događanja, te se procjenjuje da piratstvo, gledajući sve medije, godišnje generira milijardu eura nezakonitih prihoda. Nezakonit prijenos događanja uživo egzistencijalni je problem za financiranje sporta, tvrde, ističući kako se prihodi ostvareni putem prava intelektualnog vlasništva preraspodjeljuju sportu i sportašima na temelju solidarnosti, u suprotnom trpe svi u tom lancu.

Osim sportskih prijenosa, EU sektor sportske opreme trpi gubitke od 850 milijuna eura godišnje, odnosno 11% ukupne prodaje u tom sektoru, od čega Francuska, Austrija i Nizozemska gube najviše, stotine milijuna, a Hrvatska 5,58 milijuna eura (također 11%), pokazalo je istraživanje. Toj ukupnoj brojci treba pridodati i 12 milijardi eura, koliko se godišnje u EU gubi i na sportskoj odjeći poput krivotvorenih nogometnih majica i krivotvorene sportske obuće.

VEZANI ČLANCI: 

- Dok ovog ljeta uživamo u brojnim sportskim uzbuđenjima, ključno je igrati pošteno, kako igrači na terenu, tako i gledatelji kod kuće. Prava intelektualnog vlasništva koja stoje iza tih događanja štite i unaprjeđuju naša iskustva kao navijača, podržavaju naše sportaše te nadahnjuju buduće europske i svjetske prvake. Gledanjem službenih prijenosa i kupnjom licenciranih proizvoda osiguravamo razvitak sporta i sportskih natjecanja za generacije koje dolaze - rekao je izvršni direktor EUIPO-a João Negrão.

U EU, kao i u Hrvatskoj, 12% građana pristupilo je sportskim sadržajima iz ilegalnih izvora ili ih je streamalo, a 27% mladih u dobi od 15 do 24 godine, priznaje da koristi ilegalne internetske kanale za gledanje sporta. Bugarska je na prvom mjestu u EU-u s 21% ukupnih ispitanika koji priznaju da su koristili ilegalne internetske izvore za gledanje sporta, a slijede Grčka (20%), Irska (19%), Španjolska (19%) i Luksemburg (18%). Prema istraživanju, mladi u dobi od 15 do 24 godine ilegalno gledaju sportske prijenose putem interneta dvostruko češće od ukupnog stanovništva. Prema istraživanju EUIPO-a o kršenju autorskih prava na internetu, streaming je najpopularnija metoda za pristup nezakonitom TV sadržaju – 58% piratstva u EU odvija se putem streaminga, a 32% preuzimanjem. Prosječno 10% mladih u EU u dobi od 15 do 24 godine priznaje su namjerno kupili krivotvorenu sportsku opremu, pri čemu je to najčešće među mladima u Grčkoj, od kojih je to učinilo 18%. S druge strane, 7% mladih europskih potrošača slučajno je kupilo krivotvorene predmete.

>>> FOTO Otkrivene plaće izbornika! Dalić zarađuje golem iznos, no nije niti u prvih 10

1/24

Krivotvorenje ima ozbiljne ekonomske i društvene posljedice. Osim gubitka prihoda i uništavanja radnih mjesta, tvrtke pate od narušene reputacije zbog kopija lošije kvalitete, a europska gospodarstva bilježe porast skepticizma oko sigurnosti ulaganja u inovacije, što je velika prijetnja za daljnji razvoj zdrave ekonomije.

- Lažni proizvodi također predstavlja ozbiljne zdravstvene rizike za potrošače te ne udovoljavaju europskim standardima zaštite zdravlja, sigurnosti i okoliša - tvrde u EUIPO-u. Krivotvorena sportska oprema može zakazati u kritičnim trenucima te sadržavati toksične ili opasne sastojke.

Postoji nekoliko metoda za postavljanje neovlaštenog sadržaja na internet, uključujući ilegalne pretplatničke usluge i besplatne internetske streamove potpomognute prihodima od oglašavanja. Operatori koriste sofisticirane tehnike kako bi zaobišli njihovo otkrivanje, često koristeći legitimne usluge distribucije sadržaja. Čak i u slučaju događanja koji se prenose na besplatnim kanalima, poput Olimpijskih igara ili posljednjih kola UEFA prvenstva, online piratstvo i dalje postoji. Diljem Europske unije zemlje i pogođene strane bore se protiv piratskog prijenosa događanja oslanjajući se na propise i tehnologiju za blokiranje nezakonitih internetskih usluga. Europska komisija donijela je dvije preporuke: jednu o borbi protiv internetskog piratstva sporta i drugih događanja uživo, kojom je uspostavljena mreža namjenskih nacionalnih upravnih tijela, i drugu za borbu protiv krivotvorenja kroz povećano provođenje i podizanje svijesti, na što EUIPO doprinosi diseminacijom, provedbom i praćenjem. Osim toga, napominje se, napori za borbu protiv piratstva uključuju podizanje svijesti kako bi potrošači mogli pronaći legitimni digitalni sadržaj. Agroteka, alat koji je razvio EUIPO pomaže gledateljima prepoznati legalne ponude za internetski sadržaj, uključujući sportske događaje.

VEZANI ČLANCI: 

U okviru operacije Fake Star – inicijative usmjerene na krivotvorenu robu poznatih robnih marki, policijske vlasti lani su diljem Europe otkrile i zaplijenile 8 milijuna krivotvorene luksuzne i sportske robe, više od polovice od ukupno 14 milijuna zaplijenjenih krivotvorenih artikala u toj godini. Krivotvorena sportska roba uključivala je lažni tekstil, obuću, etikete, kožnu galanteriju i dodatke, uključujući sportsku obuću i odjeću, čija se maloprodajna vrijednost procjenjuje na 120 milijuna eura. Operacija Fake Star dovela je do uhićenja 264 osobe u svezi s krivotvorinama.

Tijekom operacije otkriveno je 552.611 komada obuće, 1,140.343 komada sportske odjeće i 5,497.460 lažnih etiketa s logotipima.

- Zapljene potvrđuju da su brojni krivotvoreni proizvodi dovršeni u Europi, gdje se krivotvoreni logotipi primjenjuju na neoznačene proizvode. U razotkrivanju lanaca krivotvorenja u operaciji su otkrivena i druga teška kaznena djela, kao što su organizirani kriminal, krijumčarenje, prijevare i pranje novca - tvrde iz EUIPO-a. Operaciju Fake Star vodi Španjolska (Policía Nacional) uz podršku Grčke (Hellenic Police), pod koordinacijom Europola, uz aktivno sudjelovanje agencija i tijela iz 18 zemalja

>>> FOTO Pogledajte slike iz zraka iz Batine: Sve je pod vodom, a vrhunac vodenog vala Dunava tek se očekuje

1/26

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije