Ekološke udruge poslale su Predsjedniku RH Ivi Josipoviću, Predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću te Predsjedniku Sabora Josipu Leki otvoreno pismo u kojem traže da se zaustavi projket izgradnje desetak županijskih centara za gospodarenje otpadom.
- Smatramo našim pravom i obvezom zatražiti od Vas da sukladno Vašim zakonskim ovlastima i mogućnostima hitno poduzmete potrebne aktivnosti iz domene Vaše nadležnosti koje će omogućiti zaustavljanje pogubnog koncepta gospodarenja otpadom u Republici Hrvatskoj oživotvorenog kroz sustav županijskih centara za gospodarenje otpadom. Tragična je činjenica da se Prijedlogom zakona o financiranju višegodišnjeg operativnog programa zaštite okoliša od 24.01.2013. godine podupire koncept gospodarenja otpadom zasnovan na izgradnji skupih, ekonomski neisplativih, tehnološki zastarjelih i ekološki neprihvatljivih postrojenja za mehaničko-biološku obradu (MBO) kojima se namjerava opremiti desetak od ukupno planiranih šesnaest županijskih centara za gospodarenje otpadom (ŽCGO), a po cijeni od 220 milijuna EUR, navodi se u pismu koji potpisuje koje potpisuje 12 ekoloških udruga.
- Prema podacima Fonda za zaštitu okoliša u EU je izgrađeno oko 400 takvih postrojenja, dakle jedno postrojenje na 1,3 milijuna stanovnika. Zašto Republika Hrvatska s 4,29 milijuna stanovnika treba čak desetak postrojenja za mehaničko – biološku obradu otpada, dakle jedno postrojenje na 429.000 stanovnika, pitaju se ekolozi u pismu predsjedniku.
Svi se ti planirani centri za gospodarenje otpadom nalaze uz izvorišta pitke vode, a zadnjim je izmjenama Pravilnika o odlaganju otpada iz 2011. godine ukinuta i potreba zaštite voda ukoliko se kraj izvora pitke vode nalaze odlagališta otpada, dodaje se.
Šest ekoloških udruga pokrenulo je i ustavno sudski postupak za ocjenu ustavnosti Pravilnika o odlaganju otpada kojim se pravnim aktom niže snage derogiraju i dokidaju prava, ali i dužnosti zaštite voda predviđeni Ustavom, međunarodnim propisima i zakonima.
Od predsjednika su zatražili i da se proces izrade Zakona otvori za javnost te da se stručnjaci među kojima su i mnogi potpisnici našeg otvorenog pisma aktivno uključe u proces izrade Zakona o održivom gospodarenju otpadom.
>>Preko gospodarenja otpadom do dogradonačelnika Vinkovaca