Samo nekoliko sati nakon što su torpeda zatresla dva tankera u Omanskom zaljevu, cijena nafte na međunarodnom tržištu skočila je gotovo 4,5 posto. Reakcija je to globalnog gospodarstva ne samo na gubitak oko 150 tisuća tona sirove nafte koja se nalazila na pogođenim plovilima već prije svega na neizvjesnost koju ovaj napad donosi.
Jer eskalacija napetosti između Irana s jedne i SAD-a s druge strane prijeti da, ako ne prekine, a ono znatno oteža promet Hormuškim tjesnacem, morskim putem kojim se transportira 20 posto svjetskog crnog zlata.
Riječ je o tridesetak kilometara širokom prolazu između Perzijskog i Omanskog zaljeva, najužoj točki kroz koju moraju proći svi tankeri koji iz zemalja Arapskog poluotoka, ali i Irana, prevoze naftu morskim putem. Imajući na umu da svakodnevno kroz Hormuški tjesnac prođe oko 18,5 milijuna barela nafte, sasvim je jasno zašto cijena raste nakon svakog incidenta.
Istini za volju, rast cijena nafte odgovara svim velikim igračima na tržištu. S jedne strane, odgovara Saudijskoj Arabiji i ostalim arapskim zemljama koje već nekoliko godina imaju znatno smanjene prihode. Odgovara i Iranu, pogotovo nakon što je SAD uveo dodatne sankcije pa je svaka potražnja za njihovim proizvodima dobrodošla. Odgovara i SAD-u, koji je danas najveći proizvođač nafte zahvaljujući frakiranju, a ni Moskva nema razloga za nezadovoljstvo većim prihodima od nafte i plina.
Iran je prilično bahato i nepromišljeno prije mjesec dana, kada se SAD povukao iz nuklearnog sporazuma, prijetio kako će obustaviti promet Hormuškim tjesnacem. Malo je to vjerojatno imajući na umu prisutnost američke 5. flote na tom području, ali sada Teheran prilično sigurno žali zbog “prijetnje praznom puškom”.
Tko god da je torpedirao brodove, bio to Iran bilo netko drugi, pokrenuo je lavinu na naftnom tržištu. Lavinu koja se neće lako ni zaustaviti ni smiriti. Cijene nafte, gotovo je sigurno, nastavit će rasti, što odgovara svim velikim igračima. Dok će na kraju, kao i u svakom sukobu, ispaštati mali ljudi.
mali dogovoreni rat opet će poskupjeti goriva zna se tko će zaraditi