– Sigurnosni propusti bili su na svim razinama. Ovo je totalna blamaža Haaškog suda, ovo se nije smjelo dogoditi – kaže o samoubojstvu generala Slobodana Praljka Mate Laušić, stručnjak za sigurnost.
Laušić objašnjava da je sigurnosni sustav zakazao na sve tri razine, počevši od pritvorske jedinice u Scheveningenu: –Ta je jedinica udaljena od sudnice, ondje zatvorenici dobivaju odjeću i tamo ih se trebalo pregledati. Sljedeća razina na kojoj je sustav zakazao jest transport do suda, a zatim i sam ulazak u sudnicu, na izricanje presude. Da je generala Praljka stražar samo izvana pregledao, morao bi osjetiti da u džepu ima bočicu – govori Laušić.
Otrov ne djeluje odmah
Stručnjak za sigurnost pomno je pregledao snimku Praljkova samoubojstva pred očima cijelog svijeta. Uočio je kako se general ustao i prije no što mu je sudac kazao da to učini, a čini mu se da je već tada u ruci držao bočicu:
– Cijela scena od Praljkova govora do podizanja bočice potrajala je desetak sekundi i stražari bi, da su mu bili bliže, imali vremena izbiti mu je iz ruku. No, s udaljenosti od četiri-pet metara, na kojoj su se nalazili, nisu ništa ni vidjeli – rekao je Laušić.
Očekuje da će se istragom utvrditi čime se Slobodan Praljak ubio .
– Scene u kojima čovjek popije otrov i umre iste sekunde filmski su mitovi – kaže toksikolog Franjo Plavšić objašnjavajući kako treba vremena da otrov uđe u krvotok.
– U uobičajenim slučajevima sat vremena treba da djeluje tako da bih ga ja nakon ovakvog incidenta odmah zgrabio i isprao mu želudac – govori Plavšić odbacujući mogućnost da je general Praljak mogao sam “iskombinirati” smrtonosni napitak. Arsen, cijanid, živčani bojni otrovi i niz drugih kemijskih supstanci mogući u uzroci smrti koju može potvrditi tek obdukcija.
– Ovo on nije mogao sam napraviti. Morao je imati pomoćnika koji mu je nešto donio, a otrove nije tako teško nabaviti – govori Plavšić.
Bivša glasnogovornica Haaškog suda Florence Hartman kazala je za portal startbih.info kako ovo nije prvi put da je u sudnicu Haaškog tribunala uneseno zabranjeno sredstvo: – Prvi put je to bilo u slučaju Slobodana Miloševića i tada to nismo vidjeli, a on je uzimao protulijek koji je poništavao djelovanje lijeka za visoki tlak – rekla je Hartman.
Samoubojstva u ćelijama
Samoubojstvo generala Praljka nije prvo tijekom postojanja Haaškog suda. U ćeliji u Scheveningenu 1998. objesio se Slavko Dokmanović, gradonačelnik Vukovara tijekom okupacije, optužen za zločin nad civilima na Ovčari. Bivši lider Srba u Hrvatskoj Milan Babić počinio je 2006. godine samoubojstvo u pritvoru Haaškog tribunala
Srbima entitet i muslimanima entitet a Hrvatima ništa - opet nam se sprema neki novi Bleiburg s blagoslovom međunarodne zajednice