zajednički problem

Na području bivše SFRJ i danas je oko 12.000 nestalih osoba

'19.04.2013., Sotin - Ministar branitelja Predrag Matic sazvao izvanrednu konferenciju za medije. Tema izvanredne konferencije za medije je pitanje nestalih osoba. Obilazak dviju lokacija novih masovn
'Davor Javorovic/PIXSELL'
23.04.2013.
u 16:47

Politika je u isto vrijeme i kočničar i rješenje problema. U nekim slučajevima politika dovede do rješenja i obitelji konačno imaju kamo položiti vijenac svojim najmilijima, dok je u drugima politika kočničar, kaže Ljiljana Alvir

Politika je osnovni problem što se pitanje nestalih nije riješilo do danas, rečeno je na današnjem sastanku predstavnika udruga koje tragaju za nestalima s područja Hrvatske, BiH, Kosova i Srbije.

– Politika je u isto vrijeme i kočničar i rješenje toga problema. U nekim slučajevima politika dovede do toga da se neki slučaj riješi i da obitelji konačno imaju kamo položiti vijenac za svoje najmilije, dok je u drugim slučajevima ista ta politika kočničar i dovodi do toga da obitelji umiru – rekla je Ljiljana Alvir, predsjednica Saveza udruga nestalih i zatočenih s područja Hrvatske. Rekla je i da obitelji nestalih traže brže rješavanje ovoga problema te kako svi moraju biti svjesni da preživjeli članovi obitelji umiru, a da nisu doznali za sudbine svojih najmilijih.

– Ne gledamo ni na vjeru ni na naciju. Nama je cilj da se pitanje nestalih riješi što prije – rekla je Ema Čekić, predsjednica Regionalne koordinacije udruga / udruženja porodica / obitelji nestalih osoba / lica s područja bivše Jugoslavije koja je i organizirala ovaj sastanak. Sudionici sastanka dogovorili su da se izradi jedinstven popis nestalih za cijelu regiju, da se organizira konferencija na kojoj bi sudjelovali predsjednici država i članovi udruga kao i da se 2014. godina proglasi godinom nestalih.

Inače, na području bivše SFRJ još uvijek se traga za oko 12.000 ljudi. Na popisu nestalih u Hrvatskoj su 1703 osobe, na Kosovu oko 1700, a u BiH oko 10.000 osoba. Ističući da je preostalo još mnogo posla, a govoreći o dosadašnjim iskustvima, voditelj Uprave za zatočene i nestale Vlade RH rekao je da je suradnja Hrvatske vlade sa susjednim državama donijela niz velikih rezultata.

– Moramo znati da su razgovori Hrvatske vlade s čelnicima tadašnje Jugoslavije rezultirali puštanjem svih zatočenih na području Srbije. Isto tako, suradnjom dviju država uspjeli smo i ekshumirati posmrtne ostatke pokopane na području Srbije, a za koje smo sumnjali da su hrvatski građani. Dobili smo i 1064 dosjea koja su nam pomogla da ekshumiramo 938 tijela iz masovne grobnice na vukovarskom groblju. Sastanku u Vukovaru nazočio je Matthew Holliday iz Međunarodne organizacije za nestale osobe koji je rekao da je veliki problem i pitanje brojnih NN slučajeva.

– Na području Hrvatske imamo 500 do 600 takvih slučajeva, na Kosovu oko 400, a u BiH čak od 3000 do 5000. Riječ je o ekshumiranim tijelima kojima se ne može utvrditi identitet jer se ne podudaraju s referentnim uzorcima – rekao je Holliday.

>>Otkrivena još jedna masovna grobnica u Sotinu s desetak tijela

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije