Otkako je prije 17 godina počelo razminiranje Hrvatske, od mina je očišćeno 485 četvornih kilometara zemlje, za što je potrošeno 4,5 milijardi kuna. Do kraja ove godine pod minama će biti gotovo još toliko površina, odnosno 450 četvornih kilometara. Dražen Jakopec, ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje, ipak je optimističan i vjeruje da Hrvatska može biti bez mina 2019. godine, kao što je i planirano.
Objašnjava da se posljednjih godina radi i brže i više, da je ljudstvo brojnije, a tehnika suvremenija.
Za primjer Jakopec navodi da je na radilištima u Hrvatskoj dnevno angažirano tristotinjak pirotehničara od njih 657, koliko ih ukupno ima. Svaki dan pirotehničar u prosjeku pronađe i uništi deset mina.
Minska polja u Hrvatskoj označena su sa 12.868 ploča.
Kada se jedno polje očisti, ploče s natpisima upozorenja sele se na ona polja koja su još uvijek sumnjiva.
Svi će dobiti potpore
Otkako je u svibnju ove godine Europska komisija odobrila Program ruralnog razvoja Hrvatske, šest se županija – Karlovačka, Ličko-senjska, Osječko-baranjska, Požeško-slavonska, Brodsko-posavska i Sisačko-moslavačka – javilo na natječaj koji je raspisala Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
Vrijednost natječaja je 228 milijuna kuna, a sve će županije koje su se javile na natječaj potpore i dobiti. Europska unija kroz Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj pokriva 85 posto vrijednosti radova, a ostatak plaća Hrvatska iz proračuna.
Upravo se od tih sredstava već počelo s razminiranjem poljoprivrednog zemljišta u Karlovačkoj županiji, u Sabljacima Modruškim.
No, radovi su ondje bili prekinuti nakon što je prošli tjedan poginuo pirotehničar Ivan Jurić. Nakon nekoliko dana stanke pirotehničari su se vratili na razminiranje 3,7 četvornih kilometara.
Potporu u iznosu od 91,2 milijuna kuna već je dobila i Sisačko-moslavačka županija, za razminiranje 13,4 četvorna kilometra poljoprivrednog zemljišta u Sisku, Petrinji, Glini te općinama Sunja, Topusko, Gvozd i Dvor.
Sutra će početi razminiranje 3,7 četvornih kilometara poljoprivrednog zemljišta u Požeško-slavonskoj županiji.
Žalbe ponuđača
U idućim danima bit će potpisani ugovori i dodijeljene potpore za razminiranje još desetak četvornih kilometara poljoprivrednog zemljišta u Osječko-baranjskoj, Brodsko-posavskoj te Ličko-senjskoj županiji gdje tri projekta trenutačno stoje, zbog izjavljenih žalbi ponuđača.
Dražen Jakopec najavljuje i da će do obilježavanja dana pada Vukovara – 18. studenog – ta županija u cijelosti biti očišćena od mina.
Iako je ostalo miniranih površina nedaleko od područja na kojima posljednjih dana u Hrvatsku ulaze izbjeglice, Jakopec kaže da je sve poduzeto da se nesreće ne dogode.
>> Nakon razminiravanja poginuo pirotehničar, drugi teško ozlijeđen
>> Na Facebooku izbjeglice savjetuju kako izbjeći mine na hrvatsko-srpskoj granici
pa da to ce srbija platit sa ratnom odstetom..ahahahahahah