U Hrvatskoj je oko 700 kvadratnih kilometara pod minama, a budući da se godišnje razminira 35 kvadratnih kilometara jasno je da nema ništa od najave da će Hrvatska biti očišćena od mina do 2019. godine. No, s obzirom na odnos države prema priotehničarima, mislim da ćemo s minama ući i u slijedeće stoljeće.
Rečeno je ovo na mirnom prosvjednom skupu pirotehničara u Zadru na kojem je njih 40-ak dijelilo turistima letke s natpisima - "Hrvatska minski opasna zemlja" i "Vlada ne zna riješiti problem mina u Hrvatskoj".
Istakli su kako to nije antipropaganda hrvatskom turizmu već ukazivanje da stvarnost ne treba gurati pod tepih.
Na prosvjed u Zadru odlučili su se zbog teške situacije u kojoj je u posljednje vrijeme 50-ak pirotehničara dobilo otkaze, a još ih 200-tinjak strahuje od odlaska na zavod za zapošljavanje budući da su na čekanju.
- Ako se ovakvo stanje nastavi, razminiranje će se u potpunosti zaustaviti. Prošli tjedan 23 tvrtke od njih 30-ak nije imalo posla i to je nedopustivo i neodgovorno. To nisu zaslužili pirotehničari koji su mahom bili hrvatski branitelji koji su se i nakon rata posvetili poslu gdje riskiraju svoje živote - rekao je Mario Iveković, predsjednik Novog sindikata tražeći da se svi priotehničari vrate na svoja radna mjesta i da se donose novi Zakon o razminiranju.
- Na zadnjem natječaju smo imali cijenu od dvije i pol kuna po kvadratu razminiranja. Pa ne može se plaćati veću cijenu za košenje trave od razminiranja. Sve ovo premijer Milanović može riješiti za jedan dan, no pirotehničari su potpuno marginalizirani - rekao je Iveković.
- Pirotehničarima je mjesto u miniskim poljima, a ne na burzi rada. Naše plaće nitko nije dizao deset godina, a mi netto imamo oko 7000 kuna kada imamo pun radni mjesec. Posljednjih mjeseci uglavnom se ima po nekoliko dana razminiravanja na terenu i plaća nije bila veća od oko 3800 kuna. Mi smo u biti nadničari koji molimo za radni dan - istakli su okupljeni pirotehničari.
da se nije kralo i muljalo sa minskim poljima davno bi več bila čista hrvatska