Dok u Hrvatskom saboru traje rasprava o prvom čitanju izmjena Ovršnog zakona, inicijativa Ovršni ustanak zatražila je hitno donošenje novog Ovršnog zakona kojim bi se zlouporaba ovršnog postupka tretirala kao kazneno djelo. S konferencije za medije u Saboru zatražili su i da se iz ovršnog postupka izuzmu FINA, javni bilježnici i odvjetnički uredi i da se propiše da se najprije otplaćuje glavnica dugovanja, a zatim realna kamata i minimalni troškovi ovrhe.
– Nacionalni interes jest da svi zastupnici budu protiv ovih kozmetičkih izmjena Ovršnog zakona jer nikome nije u interesu da 300 tisuća ljudi bude blokirano nego da ih se vrati na tržište rada umjesto što ih se sada drži u nekakvom robovskom sistemu – kazao je čelnik udruge Ovršeni Danijel Galović. Ova udruga, pojašnjava, traži da zlouporaba ovršnog postupka postane kazneno djelo i da se dodatno zaštiti ovršni postupak od monopola.
– Pojedini odvjetnički uredi imaju isključivu nadležnost nad ovrhama, pa tako ured Hanžeković i partneri rade ovrhe HRT-a, što je nedopustivo jer se zbog slabosti zakona doslovno dopušta zarađivanje nad ovršenim građanima. Treba izuzeti FINA-u, javne bilježnike, odvjetničke urede i tvrtke za naplatu dugovanja iz ovršnog postupka jer kroz brojne naknade i kamate koje uzimaju građane dovode u nemogućnost naplate stvarnog duga. Mi svoje dugove hoćemo platiti, ali ne i nepotrebne troškove koji dug čine nenaplativim i služe samo za povećanje prihoda uključenih u ovršni postupak. FINA sebi gradi restoran od sedam milijuna kuna koji mi zovemo "uhljebogojilište" – rekao je Galović.
Nastavlja kako njegova udruga predlaže i da se prvo otplaćuje glavnica dugovanja pa tek onda realna kamata i minimalni troškovi ovrhe bez FINA-e i javnih bilježnika, kako bi dug postao otplativ. Dužnici, dodaje, trebaju dobiti pravo prvenstva otkupa duga, koji se sada nerijetko prodaje raznim agencijama za naplatu dugova i to za deset posto iznosa duga.
– Te su tvrtke legalne, ali potrebno je građane zaštititi od njihova upitnog načina poslovanja, odnosno, nerijetkog uznemiravanja građana, što bi se riješilo omogućavanjem dužniku pravo prvokupa svog duga, a u toj fazi ovrha bi se već mogla riješiti nagodbom. Ne smije biti ovrhe nad jedinom nekretninom, a ako dužnik ima više nekretnina, treba mu omogućiti nagodbu po kojoj bi on sam prodao svoju nekretninu po realnoj tržišnoj vrijednosti. Za donošenja rješenja i provedbu ovrha bili bi nadležni sudovi, a kako bi se oni rasteretili, potrebno je digitalizirati čitav sustav – nabraja Galović. Ovim prijedlogom ovrha zapravo postaje nagodba, zaključuje, a sama naplata dugovanja dostojanstvena kako dužni građanin ne bi završio u doživotnom dužničkom ropstvu.
Sve ove zahtjeve podržao je zastupnik Marin Škibola iz Kluba zastupnika Nezavisne liste mladih koji je u Saboru ugostio ovu udrugu i koji je, naglasio je Galović, jedini glasao protiv aktualnog Ovršnog zakona.