Za prvi slučaj primjene ustavne odredbe o nezastarijevanju kriminala u pretvorbi i privatizaciji uskoro će biti podignute optužnice! Riječ je o jednoj zagrebačkoj tvrtki koja je, u vrijeme kad je o njezinoj sudbini odlučivao Hrvatski fond za privatizaciju, prodana znatno ispod tržišne cijene, a optuženo bi moglo biti više osoba, za zloporabu položaja. Ustavna odredba o nezastarijevanju već se primjenjuje u slučaju Sanadera i Hypo banke, ali u slučaju Sanadera riječ je o ratnom profiterstvu, a u novom slučaju o privatizaciji.
Novi odjel u MUP-u
Kako doznajemo, Državno odvjetništvo vodi već 20-ak takvih istraga. Dok se istrage provode mjesecima prije izbora, zapravo otkako je u svibnju 2011. donesen zakon o nezastarijevanju, u političkim krugovima vode se rasprave, a u krugovima bliskim premijeru Zoranu Milanoviću ima i stručnjaka koji bi rado podvukli crtu i zaboravili sve, pa i ratne profitere i kriminalnu privatizaciju. Međutim, među takvima koji bi rado zaboravili prošlost nije i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, koji kaže da će policija sasvim sigurno obraditi sve slučajeve pretvorbe i privatizacije u kojima je Državna revizija otkrila nepravilnosti, a riječ je o oko 700 tvrtki. Tim će se poslom specijalno baviti novi odjel za ratno profiterstvo i privatizacijski kriminal, koji će uskoro biti osnovan. Ministar Ostojić ističe i da očekuje da ubuduće Državna revizija podnosi i kaznene prijave te da stoji iza svoga rada. Nasljednika dugovječne Šime Krasić, novog glavnog državnog revizora Ivana Klešića čeka nešto drugačiji posao nego do sada iako zapravo i sada Kazneni zakon obvezuje svakoga tko zna za kazneno djelo da ga prijavi i pomogne istražiteljima ako dođe do postupka. Međutim, pravni stručnjaci ističu da revizor, šaljući svoje izvješće tužiteljima, već obavlja tu svoju ulogu...
Kako bilo, otkako je u lipnju 2010. promijenjen Ustav i unesena odredba po kojoj nema zastare za kriminal, po ideji i prijedlogu tadašnjeg SDP-ova zastupnika Ive Josipovića, u Hrvatskoj traju rasprave o tome. Mnogi su, poput odvjetnika Ante Madunića, uvjereni da je primjena nezastarijevanja na privatizaciju slična pokušaju da se mrtvu osobu proglasi živom i kršenje temeljnih pravnih načela. Slično tome govori i odvjetnik Anto Nobilo ističući kako se može dogoditi da se stare nepravde ispravljaju tako da se čine nove. – Osim toga, većina pretvorbenih miljenika HDZ-ove vlasti, poput Kutle ili Gucića, nisu bili vješti poduzetnici i do danas su propali – kaže Nobilo. Prije mjesec dana neki su analitičari pokopali unaprijed i najavu ministra Ostojića da osnuje odjel za ratno profiterstvo i privatizacijski kriminal podsjećajući da se na tom planu u mandatu Ivice Račana, kad je Ostojić jedno vrijeme bio ravnatelj policije, nije ništa učinilo i kako su tadašnja očekivanja građana iznevjerena. Ostojić to možda smatra i izazovom, a spominje i slučajeve 88 računa u inozemstvu na kojima je uporno radio nedavno preminuli zamjenik glavnog državnog odvjetnika Lazo Pajić. Predsjednik Josipović, govoreći o primjeni "svoje" ustavne odredbe, isticao je kako je društveni kapital u privatizaciji smanjen za 4 milijarde DEM, bez posla je ostalo 370 tisuća ljudi, a 22% poduzeća otišlo je u stečaj.
Za progon nije bilo volje
– Poduzeća su namjerno uništavana kako bi se novac prelio u privatne džepove. Valja sanirati divlju i nezakonitu pretvorbi, privatizaciju i ratno profiterstvo i kazniti odgovorne – rekao je Josipović ističući kako država dugo vremena nije bila voljna progoniti očiti kriminal.
Valja reći i da je i do sada bilo takvih slučajeva pred sudom, ali zapravo se tek sada, kad bi svi elementi trebali biti tu, od političke volje do Ustava, očekuju novi pretvorbeni kapitalci pred sudom.
privatizacijski kriminal i spominjanje Gucića tko je njemu dozvolil doslovno preko noći da upropasti sve konfekcijske firme