Postoji bajka o princezi koja nije mogla zaspati ležeći na deset madraca jer joj je smetalo jedno zrno graška ispod najdonjeg madraca. Ta je bajka preuveličavanje jednog stvarnog problema u medicini. Zašto fizička bol neke ljude strašno uznemiri i potrese , a drugi to uopće ne doživljaju kao nešto uznemirujuće. U prvom djelu emisije o boli bavimo se fizičkom boli i kako ona utječe na naše mentalno zdravlje i tzv. boli duše kada nas, primjerice, društvo odbacuje samo zato što smo drukčiji.
Manje poznato područje psihologije jest psihologija boli – istražuje što sve može odrediti doživljaj fizičke boli i kako, primjerice može li količina boli promijeniti ako se osobu koja trpi bol nasmije i razveseli i hoće li bol postati jača ako je izazove nepoznata osoba. Psiholozi također pokušavaju ublažiti štetne posljedice dugotrajne kronične boli od koje pati relativno velik dio populacije.
Zašto je placebo-efekt učinkovit, osjećaju li žene i muškarci bolove jednakim intenzitetima, zašto u stresu ne osjećamo bol, samo su neka od pitanja na koje dajemo odgovore u današnjoj emisiji.
Kad čovjeka nešto muči iznutra, kaže se da ga boli duša. O novom psihičkom simptomu koji se pojavio u pandemiji i kako ga prevladati govori Darko Marčinko. Samo osobe koje su iskusile migrenu znaju da se radi o razarajućoj boli koja nije obična glavobolja, a prema nekim procjenama ovaj problem muči milijardu ljudi na svijetu, a u Hrvatskoj oko 400.000 građana. Migrena je šesti vodeći uzrok invalidnosti, a osobe koje pate od ovog problema imaju 50% šansi postati depresivne.
Kako se legendarni košarkaš Dino Rađa riješio bolova u koljenu, što je terapija matičnim stanicama, kako se manifestira post-COVID sindrom i zašto boli oko, pogledajte u drugom dijelu emisije o boli.