Dok je kiša diljem Hrvatske, povremeno praćena i grmljavinom, nekima djelovala kao mana s neba podsjećajući na pjevušenje "Kiše jesenje", mnogima je izazvala i nevolje, pa i materijalnu štetu, piše glavni meteorolog HRT-a Zoran Vakula.
Premda su znatnije količine, veće od 30 litara po četvornome metru, zabilježene u gotovo svim područjima, najčešće najveće količine - i veće od 70 litara u manje od 24 sata - izmjerene su u središnjoj Hrvatskoj, posebice na zagrebačkome području, te u zapadnoj Slavoniji, kaže Vakula. Pritom je ponegdje samo od ponedjeljka ujutro do utorka ujutro palo više kiše nego tijekom prosječnog rujna. I više nego ukupno u nekoliko prošlih tjedana. A mjestimice su izmjereni i novi rekordi u dnevnoj količini oborine, dodaje.
U Daruvaru, primjerice, na meteorološkoj postaji DHMZ-a prvi se put od 1978. godine, od kada postoji postaja, ujutro u rujnu izmjerilo 87 litara kiše po četvornome metru.
A još je značajniji rekord u Velikog Gorici, na meteorološkoj postaji Hrvatske kontrole zračne plovidbe, gdje su mjerenja počela 1981. godine, i gdje je od jutros najveća dnevna količina oborine ikada izmjerena u godini čak 95,6 litara po četvornome metru.
U nastavku utorka slijedi razvedravanje, a nove kiše u većini će Hrvatske biti već u drugom dijelu srijede, najprije i vjerojatno najviše na sjevernom Jadranu i u Gorskom kotaru.
Kako je izvijestila zagrebačka policija u ponedjeljka je od 17.30 sati zbog velike količine kiše na području grada Zagreba i okolice došlo do više poplava na više lokacija, kojom prilikom su poplavljeni stambeni i poslovni prostori, podrumi i garaže, te prometnice gdje je promet u podvožnjaku u Škorpikovoj bio obustavljen u vremenu od 19.30 do 21.20 sati, te u Čulinečkoj, gdje je promet vrlo brzo uspostavljen, a u zoni brane Štefanovec je zbog izlijevanja vode na cestu u visini oko pola metra obustavljen promet, te je pušten u 4.15 sati.
Odlično obnovljena Škorpikova prije godinu dana! Neće se više zatvarati... do prve jače kiše.