o Obiteljskom zakonu

Predsjednik HOK-a: Kaos su izazvali oni koji nisu slušali prigovore struke i praktičara

Robert Travaš
Foto: Zarko Basic/PIXSELL
19.01.2015.
u 22:15

Tko je izazvao pravni kaos, zakonotvorac ili Ustavni sud

Kreatorica suspendiranog Obiteljskog zakona prof. dr. sc. Branka Rešetar iznijela je računicu u Otvorenom da je 2013. 7200 građana s djecom koji su se razvodili mjesečno (prosječno 300 razvoda) na odvjetnike trošilo 1,2 milijuna kn, dok je po novom OZ-u za četiri i pol mjeseca podneseno 10 tužbi za razvod, čime upućuje na financijske motive odvjetnika za rušenje OZ-a. Predsjednika Hrvatske odvjetničke komore Roberta Travaša stoga pitamo:

Što na te optužbe kažete?

– Ta tvrdnja ni matematički nije točna. Za 300 razvoda odvjetnički troškovi bi iznosili najviše 600.000 kn jer je odvjetnička tarifa za obiteljske sporove određena fiksno i u jednokratnom iznosu od 2000 kn za cijeli postupak, a kada je odvjetnik postavljen kao poseban skrbnik, svega 1000 kn. Tome treba dodati besplatnu pravnu pomoć koju po odluci Upravnog odbora HOK-a pružaju odvjetnici neovisno o Zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći, a lani je pružena u 282 obiteljska predmeta, i to u vrijednosti oko 564.000 kn. Ti su podaci već godinama slični i veći od iznosa koji država izdvaja za istu svrhu i ne može se govoriti da odvjetništvo nije socijalno osjetljivo ili da su se odvjetnici pobunili protiv novog OZ-a zbog navodne manje zarade. To je doista uvredljivo i neosnovano.

A tvrdnja o 10 tužbi?

Izvor je nepoznat, ali i prethodno navedeno upućuje na obmanu javnosti, pa se i taj podatak treba uzeti s rezervom. Pouzdano znam da je samo jedna odvjetnica podnijela 4 tužbe, a odvjetnika je više od 4600. Usto je nastao zastoj u sustavu jer je centrima za socijalnu skrb nejasno što trebaju raditi. Deset tužbi ne može biti točan podatak. Predmeti u tijeku zbog odredbi novog zakona još su pred CSS-om i nisu došli do suda. Dakle, ne stoji da se broj razvoda smanjio pa ne može biti točno ni da je to razlog što odvjetnici ruše zakon.

Je li Ustavni sud izazvao pravni kaos?

Kaos ne stvaraju oni koji ukidaju zakon ili pojedine odredbe koje nisu u skladu s Ustavom, već oni koji olako donose propise bez uvažavanja prigovora i prijedloga struke te mišljenja praktičara. A osim grupe odvjetnika, svoje neslaganje s novim zakonom izrazili su i Pravni fakulteti u Rijeci, Splitu i Zagrebu. Dakle, svi osim Pravnog fakulteta u Osijeku, na kojem je zaposlena gđa. Rešetar.

Odvjetnik dr. Krunislav Olujić nazvao je odvjetnice koje su tražile ocjenu ustavnosti "samozvanim stručnjakinjama za obiteljsko pravo". Je li zato stegovno prijavljen?

Kolegice se nikada nisu nazvale stručnjakinjama za pojedinu granu prava niti se smatraju pametnijima ili boljima od drugih odvjetnika. Kolegice na koje misli odvjetnik Olujić jednostavno imaju afinitet prema obiteljskom pravu. Sukladno tome, naravno da su upućene u rad i praksu sudova i centara za socijalnu skrb. Kada bi kolegice primijenile izražavanje kolege Olujića, mogle bi nazvati njegov nastup u medijima u nedjelju nastupom samozvanog stručnjaka za ustavno pravo, ali to doista nije način profesionalne i uljudne komunikacije. Nemam informacije da je odvjetnik Olujić disciplinski prijavljen HOK-u.

Prof. Rešetar, pravdajući uvođenje posebnih skrbnika, pozvala se na istraživanje kolegice iz Splita da odvjetnici koji su prije zastupali dijete nisu ga ni vidjeli? Je li vam bilo poznato to istraživanje?

Koliko znam, radi se o seminarskom radu na poslijediplomskom studiju i u njemu se ne spominje da odvjetnici nisu nikad vidjeli djecu. Dakle, opet se radi o neistinitoj informaciji gđe. Rešetar, a čudno je da baš ona iznosi taj podatak jer je bila urednica tog rada pa bi trebala znati i njegov sadržaj. Bilo bi zanimljivo čuti na koji način po "novom" OZ-u 10 posebnih skrbnika za čitavu Hrvatsku može obići svu djecu koju bi trebali zastupati. Jedino mi odvjetnici, nas više od 4600, možemo tu dužnost obavljati na cijelom teritoriju RH. Stoga je nelogično da Komora nije bila pozvana sudjelovati u izmjeni zakona. Prema novom zakonu već je zaposleno 10 posebnih skrbnika. Država im svaki mjesec mora dati plaću, platiti doprinose, pokriti troškove prijevoza – najvjerojatnije službenog automobila i sl., a trošak odvjetnika u tim je slučajevima 1000 kn s uračunatim porezima i doprinosima te edukaciju plaća Komora, a ne država.

I pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić, koja je radila na novom OZ-u, te ministrica Milanka Opačić tvrde da je Ustavni sud ugrozio prava djece?

Radi se o pokušaju manipulacije javnosti. Upravo suprotno, interes i zaštita djece dovedeni je u pitanje ovakvim odredbama novog Obiteljskog zakona koji očito nije sastavljen u skladu s pravilima struke.

Odvjetnik Olujić odluku Ustavnog suda nazvao je jednom od najsramotnijih jer nije smio preuzeti zakonske ovlasti Sabora određujući primjenu starog OZ-a. Ima li u HOK-u još takvih tumačenja?

Jedna od temeljnih nadležnosti Ustavnog suda jest da odlučuje o ustavnosti nekog zakona, i to u cjelini ili o pojedinim odredbama tog zakona. U okviru HOK-a nije bilo tumačenja sličnih ili identičnih tvrdnjama kolege Olujića.

S obzirom na sadržaj odluke, sumnjate li u političke ili kolegijalne motive Ustavnog suda? Kakav je vaš stav o kvaliteti rada ovog saziva Ustavnog suda, jesu li ispolitizirani?

Uvjeren sam da Ustavni sud donosi svoje odluke isključivo na temelju europske pravne stečevine, Ustava RH i drugih propisa RH i ne vjerujem niti želim vjerovati da bi politika mogla utjecati na odluke Ustavnog suda jer bi to dovelo u pitanje funkcioniranje pravne države, odnosno neovisnost pravosuđa kao jednog od osnovnih stupova demokracije i zaštite prava građana.

Pomoćnik ministrice Opačić tvrdi da OZ nije izazivao probleme u praksi.

Očito je da su stvoreni brojni problemi u praksi jer, da nije tako, uvjeren sam da Ustavni sud ne bi suspendirao čitav zakon.

Ministrica tvrdi da je tek sada nastao pravni kaos?

Mišljenja sam da nije i ne znam kome su potrebne te neosnovane tvrdnje. Do meritorne odluke Ustavnog suda primjenjuje se stari zakon. Odvjetnici su od samog početka prigovarali na nerazumljivost i kontradiktornost prijedloga novog zakona, ali Ministarstvo ih je ignoriralo i nije uvažavalo te prigovore i prijedloge. Nisu slušali pravnu argumentaciju, struku i praktičare.

>> 'Ustavni sud izišao je izvan svog ustavnog okvira i stvorio pravni kaos'

>> 'Obiteljski zakon pao je na osobnim taštinama. Neću podnijeti ostavku'

Komentara 3

DE
demokršćanin
22:33 19.01.2015.

Svako nepoštivanje struke neizbježno dovodi do ovakvih rezultata.I na koncu nitko ne snosi posljedice,a stara floskula da će takve narod kazniti na sljedećim izborima samo je otrcana fraza.

Avatar PURGERICA1
PURGERICA1
23:29 19.01.2015.

Što bi na ovu "igru" sa zakonom rekle nekada vrsni profesori na Pravnom faksu u Zagrebu , prof Arna Mihanović i prof Mira Alinčić sa katedre porodičnog prava?

Avatar Jorge
Jorge
11:31 20.01.2015.

Pitanje je kad će Ustavni sud ukinuti i Registar brantelja. Osim što je ljude izložio opasnostima nije nam otkrio još niti jednog lažnog branitelja...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije