U Gradskoj knjižnici u Slavonskom Brodu predstavljena je knjiga "Brodska imovna općina", objavljena u nakladi Državnog arhiva u Vukovaru i Hrvatskog instituta za povijest - Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje. Objavljivanje ove vrijedne knjige ostvareno je uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije.
Knjiga govori o ustroju prvih modernih šumarskih organizacija na području koje je pokrivala bivša graničarska Brodska pukovnija, te o neraskidivim sponama koje su te šumarske organizacije povezivale s javnim životom slavonskoga kraja. Pored toga što su imovne općine skrbile o uzgoju i iskorištavanju šuma, one su opskrbljivale stanovništvo graničarskog područja besplatnim ogrjevnim i građevnim drvetom za gradnju kuća, mlinova i drugih objekata.
Drvnom građom, pa i novčanim sredstvima, pomagale su općinske i druge javne gradnje, a Brodska je imovna općina, kao materijalno najbogatija imovna općina, imala i svoju zakladu kojom je novčano potpomagala školovanje djece, sudjelovala u osnivanju poljoprivrednih škola i drugih ustanova, financirala je izgradnju objekta Šumarskog doma u Zagrebu, a neko je vrijeme bila i vlasnikom pleterničkoga vlastelinstva, gdje je dala izgraditi brojne gospodarske objekte. Stranice knjige svjedoče o bogatoj povijesti šumarstva Slavonije i važnosti koje su šume imale u gospodarstvu, ali i u javnome životu od 19. stoljeća do današnjih dana. Vrijednost joj daje i činjenica što obrađuje arhivsko gradivo jedine dokumentarno sačuvane imovne općine u Hrvatskoj.
Knjigu su priredili arhivisti Zlatko Virc i Stjepan Prutki, ravnatelj Državnog arhiva u Vukovaru, koji je o toj vrijednoj povijesnoj knjizi rekao
- Ovo je tek prva knjiga iz edicije gradiva fonda Brodske imovne općine koja obrađuje upravo one administrativne cjeline koje sadrže najpotpunije povijesne informacije, a to su u ovom slučaju zapisnici sjednica i zastupstva skupštine i gospodarstvenog odbora. Oni su sačuvani gotovo u cijelosti od 1873 do 1942. godine, a knjiga obrađuje jedno kratko razdoblje od svega petnaestak godina. Bez obzira na to kratko povijesno razdoblje gotovo da je tisuću stranica bilo premalo da bi se u nju saželo sve ono bitno. O kolikom obimnom gradivu se ovdje radi kazuje podatak da je u prvoj knjizi zapisnika Brodske imovne općine obuhvaćeno i tek obrađeno pet arhivskih knjiga izvornika iz serije od čak 73 zapisnika. Nadamo se da je ovo početak objavljivanja zanimljive arhivske građe, ne samo za Vinkovce već i za Slavonski Brod i cijelo ovo područje, istaknuo je Stjepan Prutki.
>> Mali kazališni dani u Slavonskom Brodu