iz šibenika

Pronađen povjesničar koji ide u vatikanske tajne arhive, istraživat će o papi Piu XII.

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
1/3
07.03.2020.
u 14:23

Dobio sam dopuštenje za ulazak u arhiv, a u središtu zanimanja odnosi su s Kraljevinom Jugoslavijom, no budući da projekt traje još četiri godine, nadam se da ću moći vidjeti dokumente vezane uz Drugi svjetski rat i nakon njega - rekao je dr. Kljai.

Nakon što je otkriveno da ni Crkva ni država nikoga nisu poslali u vatikanske arhive, ipak se otkrilo da će jedan hrvatski povjesničar istraživati deklasificirane dokumente o papi Pia XII. nakon prošlotjednog otvaranja dijela Apostoskih arhiva Svete Stolice, koji se odnose na njegov pontifikat. Radi se o mladom doktoru povijesnih znanosti dr. sc. Stipi Kljaiću, koji je dosad u javnosti poznat po svojoj knjizi "Nikad više Jugoslavije", a koji u Tajni vatikanski arhiv odlazi na vlastitu inicijativu.

- Dobio sam dopuštenje za ulazak u arhiv, a u središtu zanimanja odnosi su s Kraljevinom Jugoslavijom, no budući da projekt traje još četiri godine, nadam se da ću moći vidjeti dokumente vezane uz Drugi svjetski rat i nakon njega - rekao je dr. Kljaić u HRT-ovoj emisiji "Zajedno u duhu".

- Uloga pape Pia XII. bila je enormna i impoznatna u spašavanju Židova u Drugom svjetskom ratu - rekao je dr. Kljaić, dodavši da je laž da je bio Hitlerov papa kako bi ga se kompromitiralo nakon rata.

- Dokumenti iz arhiva utvrdit će činjenice o Piu XII., a nama će biti zanimljiv odnos prema Stepincu i Titovu režimu, jer nakon 1945. Pio XII. postao je snaga koja se odupirala prodoru komunizma u Europu - rekao je Kljaić, dodavši da je papa držao Titov režim najopasniji u istočnom bloku.

Dr. sc. Stipe Kljaić rođen je 17. prosinca 1982. u Šibeniku. Srednju školu u Šibeniku pohađao od 1997. do 2001. godine. Godine 2001. upisao diplomski studij jednopredmetne povijesti na Filozofskom fakultetu na sveučilištu u Zagrebu, kojeg je završio u akademskoj godini 2006/07. s drugim najboljim prosjekom te godine na temu "Sol i ljudi na rano-novovjekovnom Jadranu".

Dobitnik fakultetske nagrade "Franjo Marković" Filozofskoga fakulteta 2007. za multi-disciplinirana istraživanja povijesti Ravnih Kotara. Od godine 2008. polaznik je poslijediplomskog studija "Moderne i suvremene hrvatske povijesti u europskom i svjetskom kontekstu" na istom fakultetu. Od travnja do listopada 2009. radio kao vanjski suradnik (istraživač) u na projektu "Ratni zločini počinjeni nad hrvatskim građanima potkraj i neposredno nakon II. svjetskog rata" pod pokroviteljstvom Državnog Odvjetništva RH i Hrvatskog Državnog Arhiva. Nakon toga kratko surađivao na projektu Instituta Ivo Pilar "Leksikon iseljeništva i manjina".

Od ožujka 2010. radi kao znanstveni novak na Hrvatskom institut za povijest. Godine 2015. doktorirao je na temi "Intelektualci i hrvatski nacionalizam" kod mentora prof. Ive Banca. Od 2016. godine radi na europskom projektu Cultural Opposition: Understanding the Cultural Heritage of Dissent in the Former Socialist Countries, Courage Horizon 2020. Istraživački interes mu je hrvatska politička i intelektualna povijest 20. stoljeća, piše na njegovim internetskim stranicama.

Ključne riječi

Komentara 4

Avatar Ležeći Policajac
Ležeći Policajac
15:27 07.03.2020.

Simpatičan mladić.

DJ
DjD
20:33 07.03.2020.

Zar ima povjesničara osim Jakovine i Klasića?

MI
misho32
19:45 07.03.2020.

obzirom na sve što doživljavamo , vjerojatno je i to neka podvala , posebno ako su ga Vatikan i Papa odabrali.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije