Po jednima je to vraćanje u 19. stoljeće, dok drugi tvrde da je liberalizacija suvremena zadanost opstanka na tržištu. Najnovije izmjene Zakona o trgovini, ubačene u hitnu saborsku proceduru, ponovno izazivaju kontroverze i dijele javnost jer potpuno ukidaju svako ograničenje radnog vremena trgovina, odnosno poslodavcima prepuštaju da o tome odlučuju. Tako je država napravila puni krug isprobavajući opcije od zabrane rada nedjeljom do potpunog nemiješanja u radno vrijeme.
U akciju s kolegama iz EU
– U Hrvatskoj više nemamo s kim razgovarati o temi radnog vremena u trgovinama! S kolegama iz Europske udruge sindikata trgovine idemo u inicijativu na razini EU, jer i na zapadu su trgovački lanci počeli pritiskati oko liberalizacije radnog vremena – ogorčena je Dragica Mišeljić, predsjednica Sindikata trgovine Hrvatske. Vlada već godinama ignorira tri njihova zahtjeva za doradu Zakona o blagdanima, koji ne predviđa sankcije.
– Direktiva o radnom vremenu samo je ukras demokracije! Izvršna vlast nije osigurala poštovanje Zakona o radu, imamo izračune o 65 milijuna prekovremenih sati 2006. godine koji nisu evidentirani pa ni plaćeni. U trgovini bi trebalo zaposliti još tridesetak tisuća ljudi da bi produktivnost bila adekvatna – navodi Mišeljić, dodajući da su s Državnim inspektoratom krenuli u projekt evidentiranja obujma prekovremenog rada, temeljem kojeg će se utvrditi utjecaj tog rada na zdravlje radnika. Manje zbog inspekcijskih kontrola, a više zbog nedovoljnog poslovnog interesa poslodavci u trgovačkoj branši zasad ipak ne planiraju promjene radnog vremena.
– I dok smo imali mogućnost ljeti raditi do 22 sata, nismo, jer nema smisla, tako da ne planiramo nikakve promjene radnog vremena – kažu u Mercatoru Hrvatska, u sklopu kojeg sada posluje i Getro, svojedobno poznat po radnom vremenu od 0 do 24 sata. Slično rezoniraju u Cehu trgovaca Hrvatske obrtničke komore.
– Kupovna moć je takva, a i ostat će u dogledno vrijeme, da ne omogućuje bitne promjene radnog vremena – rekao je Boris Vukelić, predsjednik Ceha.
U HUP-u ističu da na snazi ostaje članak koji definira da poslodavac-trgovac uređuje radno vrijeme prodavaonice u skladu s potrebama kupaca i radnika.
Poziv lijevima i desnima
– Poštovanje Kolektivnog ugovora preduvjet je kvalitetnog radnog odnosa između poslodavca i radnika. Ova je opcija najbolje rješenje u trenutačnim gospodarskim uvjetima. Naši su poslodavci postigli odgovarajuću razinu društveno odgovornog poslovanja i vode računa o radnicima – kažu u HUP-u i dodaju da zasad nije učestala praksa radnog vremena tijekom noći, "pogotovo za trgovine manjeg formata jer zahtijevaju veće mjere osiguranja".
U saborskoj se raspravi jučer klub HSS-a nije složio s dijelom odredbi Vladina prijedloga izmjena Zakona o trgovini, a HDSSB traži dva čitanja. – Pozivam i lijeve i desne da to podrže, to je na tragu onoga što je rekla i Hrvatska biskupska konferencija – poručio je HDSSB-ovac Zoran Vinković.
Otpuštanja, premale plaće, neplaćeni prekovremeni rad ili noćni rad, problemi su koje Zakon neće riješiti, zaključak je kluba SDP-a.
sve je to kriva drzava koja poslodavcima omogucava takve postupke... satnicu po zaposleniku je sasvim lako izracunati, po kvadraturi ducana..