SABOR

Reformisti Zakonom o građanskoj energiji sunčanih energana uvode pojam potrošača-proizvođača

Petar Baranović
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
20.02.2015.
u 11:08

Sve ekonomske analize, tvrdi Baranović, već sada pokazuju višestruku isplativost ovakvog ulaganja

Reformist Petar Baranović pozvao je danas sve saborske klubova zastupnika da podrže prijedlog Zakona o građanskoj energiji sunčanih energana koji je njegova stranka upravo napisala i uskoro ga planira uputiti u saborsku proceduru. Ovaj zakon bit će od velike koristi za građane, ali i za ostvarenje ciljeva koje si je Hrvatska zadala u okviru akcijskog plana koji je Vlada donijela 2013. godine, pojasnio je on, podsjetivši da se Hrvatska prihvatila obveze Europske komisije da do 2020. godine ostvari planirani udio proizvedene energije iz obnovljivih izvora.

- Ovo dodatno osigurava realizaciju ciljeva iz navedene strategije. Hrvatskim građanima daje mogućnost da se uključe u proizvodnju električne energije na način da mogu za osobne potrebe proizvoditi snagu energije jednaku ugovorenoj snazi dogovorenog priključka njih kao potrošača. Ovim prijedlogom zakona prvi se put javlja kategorija potrošač-proizvođač – objasnio je Baranović na konferenciji za novinare u Saboru. Sve ekonomske analize, dodaje on, već sada pokazuju višestruku isplativost ovakvog ulaganja u predviđenom periodu eksploatacije od najmanje 20 godina. Zakon je u potpunosti usklađen s nacionalnom i europskom legislativom. Država bi, pojašnjava on, postavljanje recimo solarnih panela na kuće sufinancirala kroz povrat PDV-a, a građani bi brzo tu investiciju povratili kroz uštede u potrošnji energije.

- Bitno je naglasiti da osim same direktne koristi i socijalnih učinaka, ovo doprinosi i zapošljavanju u Hrvatskoj, pa bi se prema grubim procjenama u narednih nekoliko godina moglo u području proizvodnje opreme koja u Hrvatskoj već postoji, te usluge montiranja i održavanja, moglo zaposliti 1500 radnika – kaže Petar Baranović te poziva sve političke opcije da se dignu iznad dosadašnje prakse i postignu konsenzus oko ovog zakonskog prijedloga, a Reformisti su otvoreni prema svima da se priključe kao su predlagatelji zakona. Zakon će najmanje tjedan dana biti objavljen na web stranici Narodnih reformista.

>> Hrvatska elektroprivreda kreće u veliki zeleni šoping!

>> Hrvatski znanstvenici tragaju za 'svetim gralom' energije

Komentara 2

Avatar HRVATSKI CENTAR OIE
HRVATSKI CENTAR OIE
10:06 21.02.2015.

Sjećam se jednog radnog ručka u Hrvatskoj udruzi poslodavaca 2012. godine kada je kao odgovor na pritužbe jednog poduzetnika na odluku vlade da smanji poticajne naknade za obnovljive izvore energije, tadašnji ministar Čačić izjavio je da je vlada spremna poticati investicije gdje je god moguće, posebice u energetici, ali da neće dozvoliti da se Hrvatska pljačka kvaziinvesticijama poput onih u solarnu energiju koja je devet puta skuplja od klasične energije. Nama dovoljno.

ZV
zdravko.vugrinec.3
14:24 23.02.2015.

Solarne elektrane za smanjenje vlastite potrošnje rade se već najmanje dvije godine.Postoji i definiran naziv HEP-a - kupac sa vlastitom elektranom za smanjenje vlastite potrošnje. Tvrtka Struja iz prirode iz Zagreba ima nekoliko projekta ovog tipa sa ugovorima o otkupu sporadičnog viška energije koji se predaje u mrežu te ga HEP trgovina otkupljuje po cijeni od 0,35 HRK / kWh sa PDV-om. Pozdravljamo što netko razmišlja o ovoj vrsti solarnih elektrana jer su isplative u manje od 10 godina bez HROTE i komplicirane državne administracije. Ono što predstavlja problem je cijena priključenja SE koju naplaćuje HEP koja se kreće i do 15.000 HRK + mjerenja kvalitete električne energije bez obzira na malu snagu elektrane. Za potrebe kućanstva dovoljne su elektrane snage od 2-5 kW za mjesečni trošak struje od 1000 HRK. Sama cijena troškova priključenja višestruko povećava povrat investiciji iako je svaki vlasnik objekta već jednom platio priključak. Također postoji alternativno rješenje SIP Solarne elektrane sa kontroliranom proizvodnjom koja ne predaje višak energije u mrežu čime se drastično smanjuje investicija i povećava isplativost. SIP elektrane praktično imaju pametno upravljanje te nude mogućnost korištenja viška energije za automatski pogon određene opreme. Također na ovaj način ne postoji potreba za dodatnim radovima na mreži opskrbljivača jer se sva energija troši na objektu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije