Saborski Odbor za obranu jednoglasno je podržao nabavu osam raketnih sustava HIMARS vrijednih gotovo 290 milijuna dolara. - S HIMARS-om Oružane snage dobivaju jednu novu sposobnost koju dosad nisu imale, to je sposobnost preciznih i učinkovitih dalekometnih raketnih udara - kazao je načelnik Glavnog stožera OS Tihomir Kundid, govoreći o nabavi tog sustav što je bila prava točka dnevnog reda nakon koje je odmah napustio sjednicu. - Predstavlja nedvojbeno jedan kvantni skok u kontekstu sposobnosti OSRH u provedbi preciznih i dalekometnih raketnih udara , predstavlja novu eru u topničko raketnim postrojbama, kao sustav je najprecizniji i najučinkovitiji u odnosu na ostale sustave - ustvrdio je Kundid.
Ministar obrane Ivan Anušić pojasnio je da paket uključuje osam lansera HIMARS i 394 rakete, kao i ostale robe, usluge , obuku i logističku potporu neophodnu za učinkovito funkcioniranje sustava. Isporuka sustava će biti 2028. godine a s njim će stići i rakete, dodao je i istaknuo kako taj sustav u ovom trenutku imaju samo tri europske zemlje, Rumunjska, Poljska i Ukrajina.
HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) je pokretni raketni sustav koji pruža visoku mobilnost i preciznost u modernom ratovanju. Razvijen za potrebe američke vojske, sustav koristi kamion kao platformu, što omogućuje brzo premještanje i učinkovit odgovor na bojištu. Može lansirati različite vrste projektila, uključujući rakete dometa do 80 kilometara i taktičke projektile dometa do 300 kilometara. HIMARS se odlikuje preciznošću, jednostavnim upravljanjem te sposobnošću da brzo puca i premješta se, što ga čini učinkovitim za napade iznenađenja i pruža taktičku prednost u dinamičnim borbenim situacijama.
Sustav koristi standardizirane raketne module, koji mogu ispaliti do šest raketa kalibra 227 mm, kao što su M30/M31 GMLRS rakete, koje su precizne na dometima do 80 kilometara. Također, HIMARS može lansirati jedan taktički projektil ATACMS (Army Tactical Missile System) s dometom do 300 kilometara, što mu daje sposobnost gađanja ciljeva izvan vidokruga. HIMARS se može osposobiti za lansiranje u samo nekoliko minuta i brzo se premjestiti nakon ispaljivanja projektila, čime se smanjuje mogućnost da ga neprijatelj otkrije i gađa. Sustav je opremljen modernom navigacijom i sustavima za upravljanje vatrom, što omogućuje visoku preciznost i koordinaciju s drugim vojnim jedinicama. Prva prototipna vozila testirana su početkom 2000-tih, a HIMARS je službeno ušao u operativnu uporabu u američkoj vojsci 2005. godine.
Bravo. Svi oni koji govore da se umjesto toga s tim novcima trebaju izgraditi vrtići, škole, tvornice, dati novce umirovljenicima, da ne daj Bože treba braniti Hrvatsku bi ili pobjegli iz nje ili bi onda okrenuli ploču i govorili zašto nismo poduzeli potrebne korake za obranu i modernizaciju vojske, a tada bi bilo ,naravno, prekasno.